Abeceda malých doktorů

V letošním školním roce se žáci I. a II. třídy poprvé zapojili do projektu Abeceda malých doktorů, jehož cílem bylo seznámit školáčky se základními postupy při péči nejen o své zdraví, ale také o zdraví kamarádů, rodičů či sourozenců. Lednové hodiny prvouky byly zaměřeny na pojmenování nejdůležitějších částí lidského těla, pochopení rozdílu mezi nemocí a úrazem, vysvětlení pojmu správná životospráva.

Vyučování zpestřila beseda se zdravotní sestrou Mgr. Sandrou Plačkovou, která proběhla ve středu 25. ledna 2017 v učebně druháčků. Sestřička si pro děti připravila poutavé povídání o důvodech návštěvy dětí u paní doktorky (preventivní prohlídky, očkování, nemoc). Uvedla kroky pro zdraví (otužování, sprchování vlažnou vodou, pobyt venku). Žáčci doplňovali její vyprávění svými poznatky o ochranných pomůckách (přilba, autosedačka, reflexní prvky), jež napomáhají při předcházení úrazům. Aby děti neztratily hlavu, když se někdo poraní, a dokázaly poskytnout první pomoc, seznámila je sestřička se správným postupem při řešení krizové situace (vyhledání dospělého, poskytnutí první pomoci a přivolání záchranné služby v případě, kdy ošetření není dostatečné a je nutné zajistit pomoc lékařů). Ukázala „malým doktorům“ vybavení lékárničky a pak už se přistoupilo k praktickým ukázkám ošetření drobných poranění. Předvedla dětem, jak mají znehybnit ruku uvázáním šátku, ošetřit drobnou odřeninu, či pomoci s ovázáním hlubší rány. Zastavit krvácení z nosu, správně postupovat při ztrátě vědomí kamaráda nebo při bodnutí hmyzem už pro školáčky nebude žádný problém.

„Malí doktoři“ zvládli poskytnutí první pomoci, přivolání záchranné služby na jedničku. Především si však uvědomili nutnost předcházení nebezpečným situacím a nemocem. Jen díky tomu si mohou zachovat to nejcennějšího – ZDRAVÍ.

Mgr. Ivana Kořistková