Advent na zámku

Nechce se tomu věřit, ale je to již rok, co se neplachovický zámek naposledy zahalil do vánočního třpytu. Je tedy nejvyšší čas, aby opět otevřel své brány a přivítal čas adventu. Přestože byla v Neplachovicích na podzim ukončena turistická sezóna, rozléhaly se v sobotu 29. listopadu zámeckými prostorami hlasy návštěvníků, kteří opět přišli oslavit začátek adventu právě sem. Neplachovický zámek tak prostoupila vůně jehličí a všudypřítomná vánoční pohoda. Návštěvníci se procházeli komnatami, které rozzářily vánoční ozdoby. Mnozí z nich nakonec neodolali a z prodejních míst si je odnášeli s sebou domů. Advent je časem nejen očekávání vánočních svátků, ale také příležitostí se zastavit v předvánočním shonu. Proč ne třeba v zámecké kavárně nad šálkem kávy a u vánočního cukroví?
Tradicí se stala spolupráce se Základní a Mateřskou školou Neplachovice, jejichž žáci se aktivně zapojují do příprav. I letos vyrobili krásné vánoční ozdoby, které zámku dodaly punc svátečnosti. Celý den pomáhali ve vánoční dílně vyrábět kapry, svíčky, čertíky, takže i ten nejmenší návštěvník neodcházel domů s prázdnou.
Dav diváků přilákalo k zámeckým schodům právě jejich divadelní vystoupení. Pod vedením paní učitelky Blaženy Wertichové si připravili pásmo s názvem „Jak to všechno začalo?“. A jak? No přece stvořením světa, Adamem a Evou, Noemovou archou… Děti zpívaly, tančily, dokonce hrály i stínové divadlo. Rozesmávaly i dojímaly. Není tedy divu, že byly odměněny dlouhým, zaslouženým potleskem.
Na závěr promluvila paní starostka Dana Schreierová, aby poděkovala hostům za jejich přízeň a organizátorům za práci, která umožnila uskutečnění této akce. Nakonec všem popřála příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku.
Teď už tedy nezbývá než zapálit první svíčku na adventním věnci a těšit se na nejkrásnější období roku.

Mgr. Ludmila Volná