Certifikát Quality Label

Ve školním roce 2015/2016 se naše škola pod vedením paní učitelky Kláry Střížové zapojila do eTwinningu – bezpečný a bezplatný portál, který slouží učitelům a žákům k projektovému vyučování mezi partnerskými školami z Evropy.

Za projekt s názvem Fun – n – Friends at school získala paní učitelka se svými svěřenci certifikát Quality Label. Tento certifikát je udělován inovativním projektům, které splňují kritéria kvality a které mohou ve svých zemích sloužit jako příklady dobré praxe.

Paní učitelce Střížové děkuji a přeji ji i žákům mnoho obdobných úspěchů i v tomto školním roce.

PaedDr. Ivana Pavlíková

O projektu:

Projekt měl za úkol upevnit slovní zásobu k tematickému celku Škola a zároveň ukázat dětem ICT v jiném světle. Realizoval se v odpoledních hodinách a stal se náplní zájmového kroužku Projektová angličtina, který byl určen žákům ze 4. a 5. třídy.

Byl rozdělen na následující aktivity: představení našich škol a týmů, školní potřeby a předměty, pokyny ve vyučování a kreativní nápady. Každá aktivita představovala hlavní úkol pro partnerské školy a následně plnění jejich úkolů.

Co vše jsme vymysleli pro naše partnery?

1. Představení školy a týmu: natočili jsme video o naší škole a vymysleli k němu otázky. Vyfotili se společně, z fotky vyrobili koláž a přidali další doplňující otázku. Přes internetovou stránku voki.com jsme nechali za sebe promluvit smajlíka, který nás představil.
  2. Školní potřeby: v aplikaci jsme vytvořili obrázkový slovník se školními pomůckami a na dostupné internetové stránce nachystali pro partnery osmisměrku.
  3. Předměty: Natočili jsme zábavné video s ukázkou jednotlivých vyučovacích předmětů a v aplikaci ChatterKid namluvili otázky k předmětům z videa.
  4. Pokyny ve vyučování: Využili jsme další aplikaci, ve které jsme vytvořili koláž z fotky paní učitelky a informací, které nám sděluje během výuky. Partnerské škole jsme poslali doplňovačku.
  5. Kreativita: Jak se říká: kreativitě se meze nekladou, takže jsme v další aplikaci z nashromažděných fotek udělali koláž – My school.

Co vše jsme plnili?

Spojovali jsme jména s fotkou podle popisu oblečení, odpovídali na otázky k obrázkům, hledali rozdíly, vymýšleli rozvrh hodin na přání, zahráli si hru: Chcete být milionářem, zhlédli videa a plnili pokyny.

Děti pracovaly velmi aktivně, projekt je bavil, čas strávený v kroužku rychle plynul a málokdy se nám chtělo odcházet domů. K plnění jednotlivých úkolů jsme využívali především iPady, naučili jsme se používat nové aplikace a internetové stránky. Žáci si rozšířili slovní zásobu anglického jazyka, zlepšili si komunikační dovednosti, ztratili ostych mluvit o svých názorech a nápadech, a především si užili legraci při natáčení videí, vytváření fotek a jejich následné zpracování. Velmi nás nadchl závěrečný úkol – překvapení – chatování s partnerskou školou.

Podtrženo, sečteno – eTwinning je skvělé společenství evropských škol a jsme za něj rádi. I v letošním školním roce plánujeme partnerství na dalších projektech.

Mgr. Klára Střížová