Den Země

Den Země je den věnovaný naší planetě. Jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Svátek byl vyhlášen v Americe v roce 1969. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.

I naši žáci se zapojují do aktivit souvisejících s tímto svátkem. Žáci VIII. třídy se v pátek 22. 4. vypravili na krátkou exkurzi na čističku odpadních vod v Holasovicích. Přesvědčili se na vlastní oči, že po vyčištění je voda, která odtéká do řeky Opavy, opravdu průzračná a po převaření prý také pitná. Po prohlídce čističky jsme se vydali do Grundů a teprve tady začala ta správná ekologická akce. Sbírali jsme a sbírali a výsledkem bylo pět plných pytlů odpadků. Ani se nechce věřit, kolik toho našim spoluobčanům „vypadne“ z kapes a tašek. A to jsme sbírali na hodně malém úseku. Foto ukáže víc.

Mgr. R. Schreierová

I letos na jaře se Základní a Mateřská škola Neplachovice připojila k oslavě Dne Země, který připadl na pátek 22. dubna. Pěkné počasí, dobrá nálada a pořádná dávka odhodlání k vykonání užitečné práce žákům hrály do karet, takže jistě čekáte, milí čtenáři, ryze standardní, veskrze pozitivní článek. Avšak jedna „nemalá maličkost“ na celou oslavu vrhá stín. Jsme za něj zodpovědní my – dospělí. Ti, kteří dětem často připomínají, co je správné, co je únosné a co už je přes čáru. A po těchto slovech se s dětmi projdeme přírodou, aby po nás při této příležitosti posbíraly pneumatiky a šrot. Přiložené fotografie ilustrují zkušenosti našich žáků dostatečně. Těmito slovy nikomu nechceme přivodit špatnou náladu. Dáváme vám jen možnost zamyslet se nad tím, proč je mnohdy mezi slovy a činy dospělých tak velký rozdíl.

Mgr. Ludmila Volná

22. duben je označován jako Den Země. A země se na svůj svátek náležitě vyparádila. Pokryla se svěží zelenou travičkou a jarními kytičkami, nechala se zahřívat paprsky slunce a poslouchala zpěvavé blahopřání ptáčků. Kam se člověk podíval, vypadalo to, že vypukla úžasná jarní oslava – upravené kvetoucí zahrádky, zelenající se pole a louky, dovádivé rybky v rybníku. Ale co to? Kolem holasovického rybníka, kterému nikdo neřekne jinak než Kampl, jarní krásu něco kazilo. Povalovalo se tam něco, co do přírody viditelně nezapadá! Ještěže tam v pátek dopoledne došlo 28 sedmáků vyzbrojených rukavicemi a pytli. Rozdělili se do skupinek a propátrali metr po metru břehy a okolí rybníka. Výsledek pátrání byl shromážděn do pěti vrchovatě naplněných pytlů! Bohužel se jim nepovedlo odstranit veškeré vady na kráse. Například pneumatiku spoutanou kořeny vzrostlého stromu se nepodařilo i přes obrovské úsilí odoperovat. Odpadky naházené do základů bývalého mlýna budou i nadále tlačit přírodu v žaludku. Co k tomu dodat?

Návštěvníci rybníka – styďte se!

Mgr. Blažena Wertichová a žáci 7. třídy