Exkurze pro vítěze ekologické konference

Ve dnech 3. – 5. května jsme se s žákyněmi Lucií Cekotovou, Hanou Hruškovou a Veronikou Varšovou vydali na ekologickou exkurzi, kterou organizovala Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského z Ostravy. Exkurze byla odměnou za druhé místo v krajské ekologické konferenci konané na již zmíněné škole. V rámci exkurze jsme navštívili mnoho zajímavých míst, mezi které patřilo Arboretum v Novém Dvoře, Lávový proud u Meziny, Venušinu sopku, jeskyně Na Pomezí, Priessnitzovy lázně v Jeseníku, Velké mechové jezírko u obce Rejvíz nebo Skály pod Bleskovcem v blízkosti Rejvízu. Účastníci exkurze byli hned na začátku rozděleni do družstev podle jednotlivých škol a v těchto družstvech následně plnili úkoly, které se vztahovaly k navštíveným lokalitám. Chtěl bych poděkovat děvčatům za ukázkovou reprezentaci naší školy a hlavně vyučujícím SPŠCH za obohacující zážitky.

Mgr. Radek Hnilica

Ekologická exkurze očima Hanky Hruškové

Za úspěšnou prezentaci na Ekologické konferenci v Ostravě jsme získaly třídenní pobyt v Jeseníkách.

1.den
Náš výlet začal 3. května v 9 hodin, kdy jsme nasedli na domluveném místě v Opavě do zájezdového autobusu. První zastávkou byla prohlídka Arboreta v Novém Dvoře. Prohlíželi jsme si vzácné dřeviny ze všech kontinentů. Po prohlídce naše cesta pokračovala. Dojeli jsme do míst, kde kdysi tekla láva. Naším úkolem bylo najít co nejvíc olivínů (zelených minerálů) v čediči. Mezinské skály připomínají Panskou skálu v Kamenickém Šenově. Pak jsme se jeli podívat k samotnému kráteru Venušiny sopky, která je vzdálena 1,5 km. V něm jsme viděli strusku z těžby čediče a my měli najít ,,sopečné bomby“ (velké kameny, jež sopka vychrlila). Venušina sopka byla poslední zastávkou na naší cestě. Po dojezdu na EKO farmu Orlí Vrch jsme byli rozděleni po pěti na jednotlivé pokoje. Když jsme dojedli výbornou večeři, učitelé a žáci ze střední školy měli pro nás připravenou soutěž. Měli jsme vymyslet nový zvířecí druh, který jsme prezentovali ostatním. Pak jsme sledovali seriál Krajinou domova o Jeseníkách.

2.den
Jelikož celý den pršelo a vypadl proud, moc aktivit se nám nenabízelo. Po snídani následoval znalostní kvíz z minulého dne. V 11 hodin jsme se vyjeli podívat do jeskyně na Pomezí. Potom jsme navštívili Priessnitcovy lázně v Jeseníku. Po návratu na ubytovnu jsme si zahráli bingo. Večerní program nám zpestřil pan Sotiris Joanidis – místní obyvatel řecké národnosti, který se přistěhoval před 2. světovou válkou. Vyprávěl nám o historii Rejvízu a o pověstech spojených s tímto místem.

3.den
Ráno jsme vyrazili k Mechovému jezírku. Než jsme vešli do lesa, rozdělili jsme se opět do skupinek. Vycházeli jsme postupně a plnili úkoly, které si pro nás připravili učitelé, např. rozpoznání rostlin, otázky na pověsti o Rejvízu apod. Poobědvali jsme v místní stylové hospodě s vyřezávanými židlemi. Na závěr pobytu byly rozděleny ceny týmům jednotlivých škol za všechny soutěže. My jsme skončily páté z pěti zúčastněných. Plné příjemných dojmů a nových poznatků jsme se vrátily domů. Moc se nám exkurze líbila, jely bychom rády i příště 🙂