Francouzský jazyk

Zájmový kroužek Francouzský jazyk probíhá v pondělí. Navštěvují jej žáci z 2. až 8. třídy. Žáci se hravou formou seznamují s francouzštinou. Každý měsíc jsme se věnovali nějakému tématu, např. Pozdravy a oslovení, Čísla, Zvířata na farmě, v ZOO a exotická, Oblečení, Barvy, Tělo, Město a vesnice… Obohatili jsme si naši slovní zásobu, naučili jsme se zpívat nejznámější francouzské písničky Sur le pont d´Avignon, Au clair de la lune, Une, deux, trois…., naučili jsme se básničky a říkadla, zahráli jsme si různé hry. Seznámili jsme se také s gramatikou.
Žáci měli možnost tento školní rok komunikovat s rodilým mluvčím, protože naše škola byla zařazena do projektu „Cizí jazyky pro život“. V rámci programu OP VK (Výzva č. 55, prioritní osa 1 – Počáteční vzdělávání, oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání) podal Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) grantovou žádost na podporu výuky cizích jazyků na základních školách. Projekt NIDV s názvem „Cizí jazyky pro život“ byl úspěšně přijat. Prioritním cílem projektu je podpořit výuku cizích jazyků na základních školách v České republice (kromě Prahy), a to prostřednictvím rodilých mluvčích (na plný nebo částečný pracovní úvazek; jejich plat je hrazen v rámci schváleného grantu OP VK). Tento projekt je realizován ve školním roce 2014/2015. Francouzský institut v Praze je partnerem projektu pro francouzský jazyk.
Celý rok k nám dojíždí rodilý mluvčí z Lyonu Vincent Chenal. Společně tvoříme pro děti vyučovací hodiny. Myslím si, že tyto hodiny jsou pro ně velice přínosné, jsou pro žáky zpestřením a motivací pro další vzdělávání, protože sami vidí, že se s Vincentem česky prostě nedomluví.

Mgr. Dagmar Bumbálková