Hmyzí hotel

Pracovní činnosti mají za cíl seznámit žáky, převážně kluky, se základními pracovními dovednostmi, jako je například řezání, pilování nebo práce s kladivem. Nácvik těchto dovedností nemusí končit pouze splněním úkolu v podobě uřezané a opilované desky, která nakonec skončí v koši, ale může končit také něčím užitečným.
Tento cíl jsme si zadali již na podzim, kdy jsme s žáky sedmého ročníku tvořili ptačí krmítka. V únoru nám k tomuto cíli dopomohla také nabídka zúčastnit se soutěže o nejoriginálnější hmyzí hotel. Tuto soutěž vyhlásila zoologická zahrada v Ostravě. Úkolem bylo vytvořit úkryt pro hmyz (hmyzí hotel), který svým designem bude originální a plně funkční. Začali jsme tedy návrhem hmyzího hotelu. Poté jsme pokračovali řezáním a montáží polotovarů, kdy každá skupina byla zodpovědná za svou část. Finální část se týkala kompletace stavby a s pomocí děvčat také osazením polen, v nichž byly vyvrtány komůrky pro hmyzí nájemníky.
V široké konkurenci základních škol jsme sice nevyhráli, ale musím ocenit snahu kluků ze sedmičky, že se do úkolu pustili s plným nasazením a chutí. Celou tvorbu hmyzího hotelu shrnuje video, které si můžete pustit z níže přiloženého odkazu.

Mgr. Radek Hnilica