Pasování prvňáčků na čtenáře ve školním roce 2014 – 2015

Na začátku školního roku čekala děti 1. třídy dlouhá cesta za čtenářským dobrodružstvím. První krůčky ke zdolávání písmenek byly zábavné. Žáci – jako bojovníčci s písmenky – začali poznávat první hlásky ve škole formou her, básniček, říkadel a písmenkových pohádek. Věřte, že každé písmeno se zdálo být bájným drakem, se kterým se děti musely utkat s odvahou a vytrvalostí. Rovnocenným partnerem projektu je Místní knihovna Pavla Křížkovského Holasovice, se kterou ZŠ spolupracuje. Podporujeme čtenářství, vedeme děti k úctě a lásce ke knihám. Po zvládnutí předslabikářového období začaly děti navštěvovat knihovnu v Holasovicích. Pravidelnými návštěvami se z žáků stávali ilustrátoři, kteří začali vytvářet obrázky k pohádkové knize. Vyplňovali také pracovní listy. Jejich čtenářská cesta byla příjemná a zajímavá. Velkým zážitkem bylo zdobení ilustrací barevnými lesklými filtry v tubě, gelovými fixami, zdobení látkou, lepení perníčků nebo skládání puzzle. Děti se věnovaly pohádkám: O Šípkové Růžence, O Popelce, O Zlatovlásce, O perníkové chaloupce. Všechny návštěvy v knihovně byly poučné a velmi zajímavé. Cílem bylo vést žáky ke čtenářství. Na konci této cesty se konalo slavnostní Pasování prvňáčků na čtenáře.
V sobotu 6. června 2015 proběhl slavnostní pasovací ceremoniál, který byl završením celoroční práce, při které děti prokázaly vlastnosti pravých rytířů v boji s českou abecedou. Nejdříve byli přivítáni a dekorováni vzácní hosté – starosta Království Holasovického – Ing. Václav Volný, starostka Království Neplachovického – Dana Schreierová a ředitelka Království Moudrého – PaedDr. Ivana Pavlíková. Slavnostní fanfára pak ohlásila příjezd krále Čtenářské říše Knihoslava I. Děti předvedly, jak se za celý školní rok naučily číst. Pasovací text četly po jednom – s názvem Pan prodavač Číbro. Tento vtipný úryvek je z knihy Lenky Rožnovské „Tatínku, nezlob!“ Poté se přistoupilo k pasovacímu obřadu. Král přednesl pasovací slib a děti jej stvrdily hlasitým „Tak slibuji“. Pak se už pasovalo a pasovalo. Domů si děti odnesly nezapomenutelný zážitek, pasovací list, knihu Bajek od Jeana de la Fontaina, knihu pohádek a doplňovaček, kterou si v knihovně vyrobily, plyšového medvídka, čokoládu a dárkový poukaz do knihovny.
Děkujeme úžasným čtenářům, jejich rodičům a hlavně věčně usměvavé a milé paní knihovnici paní Heleně Dehnerové a paní Lence Pálinkové za celoroční trpělivost, za úžasnou spolupráci v projektu, za spoustu bezva nápadů a mnoho nezapomenutelných (nejen čtenářských) zážitků.

Mgr. Martina Mrkvanová