Prezentace badatelských projektů 2017

V letošním roce jsme v přírodopisném kroužku věnovali dvěma tématům. Podzimní měsíce minulého roku jsme zasvětili pozorování počasí. Rozmary počasí jsme zaznamenávali pomocí sond NeuLog, které jsou schopny registrovat například teplotu, tlak a vlhkost vzduchu, sílu větru nebo dokonce sílu slunečního svitu a množství ultrafialového záření. Cílem této práce bylo zjistit, zda se dá dopředu předpovědět vývoj počasí nebo zda má oblačnost vliv na množství UV záření. Výstup práce jsme vyhodnotili v podobě výukového plakátu v učebně fyziky.
Jarní měsíce pak patřili tématu, jenž u některých jedinců nahání husí kůži – plísním. Tato skupina hub okupuje hlavně svačiny staršího data nebo vlhké zdi. Cílem tohoto bádání bylo zjistit, zda se v prostorách školy nachází výtrusy těchto hub a zda je možné, oživit je a vypěstovat pomocí laboratorních metod. Po provedení stěrů, přípravě agaru a následné kultivaci se nám na několika miskách objevily „vytoužené“ výsledky. Pomocí mikroskopu a skript jsme určili, o které plísně se jedná.
S druhým projektem jsme se 30. 3. ve složení Klára Cekotová, Eliška Rychtová, Kateřina Barošová, Sabina Skřivánková a Rozálie Quisová vydali na badatelskou konferenci do Ostravy. Přes obrovské úsilí a dobře zvládnutou obhajobu práce se nám nepodařilo umístit se na medailových pozicích. Konkurence byla letos obzvlášť velká.

Chtěl bych tímto děvčata velmi pochválit za zodpovědný přístup k řešení a prezentaci projektu. Oceňuji především jejich nadšení a hlavně čas, který dobrovolně věnují osobnímu rozvoji a poznávání přírody.

Mgr. Radek Hnilica