Rozvojový program Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2014 – název projektu: „Povídej si se mnou“

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo“) vyhlásilo v souladu s § 171 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), rozvojový program Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2014. Obecným cílem programu je zvyšování kvality předškolního vzdělávání, a to jak prostřednictvím vzdělávání pedagogických pracovníků rozvíjejících řečové dovednosti dětí předškolního věku, tak zlepšováním pracovního prostředí pro zajištění logopedické prevence v předškolním vzdělávání.
Práce s celým třídním kolektivem je realizovaná denně formou krátkých logopedických chvilek, které si paní učitelky připravují za pomocí metodik, knih a publikací určených k rozvoji řečových schopností dětí zakoupených z finančních prostředků projektu.
V mateřské škole máme k dispozici interaktivní tabuli vhodnou pro děti předškolního věku, proto k rozvoji komunikačních dovedností byly z projektu zakoupeny výukové programy Brepta a Méďa a obrázky.
Pro individuální práci s dětmi byla nově vybavena pracovna logopedie s logopedickým zrcadlem, logopedickými pomůckami a dotykovým tabletem. Učebna vznikla z prostor kabinetu. Na vybavení logopedické pracovny vhodným nábytkem se podílel zřizovatel. Při individuální práci se děti učí vyslovovat jednotlivé hlásky před logopedickým zrcadlem a k podpoře nácviku správných komunikačních dovedností jsou využívány nakoupené logopedické pomůcky (pomůcky pro dechová a sluchová cvičení, zvukomalebná slova, logopedické obrázky, hry apod.).
Individuální práce s dětmi se účastní i rodiče, sledují celou lekci, domů si odnášejí metodické materiály a pokyny pro domácí procvičování. V rámci třídních schůzek, ale i individuálních konzultací, jsou rodiče seznamováni s významem logopedické prevence u dětí předškolního věku. Do projektu bylo zapojeno všech 28 dětí navštěvujících mateřskou školu. Paní učitelka Lenka Gorčicová absolvovala kurz Logopedické prevence v rozsahu 80 hodin. Logopedickou péči následně poskytujeme i žákům v 1. a 2. třídě základní školy. Všechny naplánované aktivity a výstupy byly splněny.

PaedDr. Ivana Pavlíková