Výtvarný kroužek

Výtvarný kroužek probíhá ve čtvrtek, scházejí se v něm žáci 1. až 9. třídy. Snažíme se rozvíjet estetické cítění, dívat se kolem sebe a vnímat krásu v obyčejných věcech. Na začátku školního roku jsme se věnovali kresbě tužkou, uhlem, fixem i propiskou, naučili jsme se různé druhy stínování, šrafování a linii kresby. Pozorovali jsme a rozeznávali jsme na předmětech okolo sebe světlo a stín. Pracovali jsme skoro dva měsíce pouze s kontrastem bílá a černá, naším oblíbeným materiálem se kromě tužky stala i tuš. Práce s tuší vyžaduje však pečlivost a samozřejmě obezřetnost, protože tuš hned všechno umaže. Na advent do zámku jsme vyrobili prostorovou Noemovou archu – pracovali jsme technikou koláže (oblepovali jsme ji novinovým papírem i časopisy), zvířata i postavy jsme namalovali, moře jsme vyrobili z vlnité lepenky. Myslím, že se všem líbila. Dalšími technikami byla malba temperovou barvou a anilínovými barvami. Pracovali jsme často na velké formáty výkresů A1 a A2. Děti si tak osvojí pracovat s velkou plochou a rozvrhnout pečlivě objekty v prostoru. Koláže jsme vyráběli i ve skupinových pracích, kde jsme se zaměřili na určitý okruh předmětů např. hračky, letadla apod., které žáci vyhledávali a sestavovali z různých časopisů a letáků.
Na jaře jsme začali s grafickými technikami – linorytem a suchou jehlou. Linoryt je tisk z výšky na suchý papír, kdy vyrýváme do lina obrazce rydlem. Suchá jehla je tisk z hloubky na vlhký papír, kdy ostrým předmětem (např. hřebíkem) vyrýváme motiv do tvrdé fólie. Obě techniky tiskneme na tiskařském lisu. Zkusili jsme i slepotisk, což je vytlačování motivu tupým předmětem do vlhkého papíru.
Malovali a kreslili jsme mapy, jejíž okraje jsme opalovali, abychom získali vzhled starodávného dokumentu. Tvorba v kroužku byla velice pestrá, pracovali jsme s různým materiálem i různými technikami. Žádná z těchto prací by nevznikla bez nadšení žáků a chuti tvořit a objevovat. Celý rok jsme naši výtvarnou tvorbu prolínali s projektem nazvaným „Světlo“, jehož výsledné práce si můžete prohlédnout v prostorách zámku.

Mgr. Dagmar Bumbálková