11. 11. v 11 hodin

Toto zajímavé datum je spojeno s mnohými nevšedními zvyky. Některé vycházejí z tradic svátku svatého Martina (husa, mladé víno), také se očekává první sníh. V celém světě je ale rovněž symbolem vzpomínek na padlé vojáky ve válkách, tento den je nazván Dnem válečných veteránů. U nás v Neplachovicích a tudíž i v naší škole víme, že tohoto dne v 11 hodin se koná na hřbitově u kostela sv. Jana Křtitele vzpomínková slavnost při pomníku padlých a nezvěstných z první světové války. Již mnoho let se této akce účastní žáci devátých tříd. Také letos jsme se vypravili „na kopec“ za krásného počasí, které vůbec nenavozovalo dušičkovou náladu. Po doznění zvuků zvonů zarecitovaly tři dívky – Kateřina Kramná, Amálie Kořistková a Karolína Bergerová připravené básně. Poté pan Bartkovský připomněl některá fakta (deváťákům již známá z dějepisu), např. že datum 11. listopadu se váže k roku 1918, kdy bylo podepsáno příměří mezi Němci a Spojenci a tímto byla zakončena první světová válka. Po ukončení vzpomínkového aktu jsme se ještě prošli po hřbitově a prohlédli jsme si válečné hroby, ve kterých jsou uloženy ostatky německých, ruských a jednoho francouzského vojáka.

Mgr. Blažena Wertichová