Opatření při výskytu vši dětské – informace pro rodiče

Vážení rodiče,
ve škole jsme opakovaně zaznamenali výskyt pedikulózy neboli zavšivení. V případě výskytu pedikulózy ve škole je naprosto nezbytná spolupráce s rodiči (zákonnými zástupci) všech dětí. Zbavit děti vší je povinnost rodičů, nikoliv školy a jejich pedagogických pracovníků. Je vhodné, aby rodiče školou povinných dětí často dětem prohlíželi hlavu. Důkladná prohlídka by měla následovat vždy po návratu dítěte ze školy zejména při akutním výskytu vší ve škole. Při nálezu vší u svého dítěte je třeba tuto skutečnost nahlásit škole a dítě omluvit z výuky na dobu nutnou k jeho odvšivení. Učitel pak na základě tohoto upozornění informuje rodiče ostatních dětí, aby mohla být včas zahájena všechna opatření proti dalšímu šíření vší. Pokud rodiče přistupují k pedikulóze zodpovědně a zavšivení u svého dítěte odstraní, ale jiní rodiče nápravu neučiní, jsme v tzv. začarovaném kruhu. Zodpovědní rodiče tak „zbytečně“ plýtvají svým časem i finančními prostředky, ale co je mnohem závažnější, tato situace neprospívá především dětem samotným. Opakované svědění hlavy není určitě nic příjemného, děti s pedikulózou bývají neklidné, trvale nevyspané a ve škole nepozorné, proto Vás v zájmu pohodové školní docházky všech žáků vyzývám ke spolupráci při řešení tohoto problému. Děkuji.

Více informací viz následující odkazy.

PaedDr. Ivana Pavlíková

Informace MŠMT