Preventivní program na 1. stupni

V uplynulých dvou týdnech naše žáky z nižšího stupně navštívila paní Mgr. Lucie Šimečková z Pedagogicko psychologické poradny v Opavě, aby si s nimi popovídala o tom, nad čím nejen děti, ale i dospělí běžně nepřemýšlí – o přátelství, emocích a komunikaci. Možná se ptáte, proč se bavit o něčem, co nás provází každým dnem. Právě ta všednost může být ale příčinou toho, že pak děláme zbytečné přešlapy. Neuškodí tedy zastavit se a popřemýšlet nad tím, jak se chováme k druhým a jak druhé necháme, aby se chovali k nám. A tak děti pomocí zábavných úkolů zjistily, že ač s někým mluvily a domluvily se, tak to nutně nemuselo znamenat, že si porozuměly. A že legrace může být někdy jen zdánlivá, pokud je na něčí úkor. Nad stromem komplimentů si pak společně popovídaly o rozvaze a ohleduplnosti při volbě slov, jelikož ublížení na duchu je mnohem horší než na těle. I po skončení těchto setkání žáci dál živě diskutovali o svých zkušenostech s komunikací s vrstevníky, učiteli, rodiči apod. Děkujeme tedy paní Šimečkové za to, že poskytla žákům námět k zamyšlení. Už teď můžeme potvrdit, že její práce u nás nebyla zbytečná.

Mgr. Ludmila Volná