Krabice od srdce pro ukrajinské děti

Určitě jste si všimli, kolik má čeština ustálených slovních spojení, ve kterých je klíčovým slovem srdce. Výrazy jako “mít srdce z kamene, zlomené srdce, smát se od srdce…” používáme běžně, chceme-li naši řeč trochu obohatit. Pro akci, do které se zapojila i naše škola, bych však s jistotou zvolila tyto idiomy: “mít velké srdce, mít srdce na dlani nebo mít srdce na pravém místě”. Zcela v souladu s nimi jednaly děti, které se zapojily do projektu s názvem “Krabice od srdce”, jehož účelem bylo vytvoření sbírky pro ukrajinské děti, jejichž rodičům, zvláště však matkám, nezbylo nic jiného, než uprchnout před hrůzami válečného konfliktu. A tak se ve škole na určeném místě, v týdnu od 14. do 18. března, začaly hromadit krabice s obsahem, který aspoň na okamžik pomůže dětem zapomenout na dění v jejich zemi. Pastelky, fixy, omalovánky, hry a hračky, drobné ozdůbky pro malé slečny, trvanlivé sladkosti… Takto naplněných krabic se nashromáždilo bezmála 80 a putovaly do sběrného místa v Ostravě.

Děkujeme.

“Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné”.

Antoine de Saint-Exupéry; Malý princ

Mgr. Ivana Vaňková