Advent na zámku

„Běžte ke všem čertům!“ slyšíme občas, když už má někdo všeho dost. Ale pozval vás už někdo ke všem čertům? Právě toto jsme udělali my, když jsme připravili vystoupení k Adventu na zámku. Inspirovaní datem 5. prosince jsme jej nazvali „Pojďte ke všem čertům“. Po setmění se vyrojili na zámeckou terasu malí čertíci i větší čertice, samá čertova kvítka, a před početným publikem zpívali, povídali, přednášeli, dokonce i tančili, zkrátka, šili s nimi všichni čerti. A co čert nechtěl, střídali češtinu s angličtinou, francouzštinou, němčinou a ruštinou, chlubili se různými kroužky, zájezdem do Anglie a barevnou školou. Mluvili o pekle nebo o naší škole? Čert aby se v tom vyznal!

Advent na zámku ovšem začal už dávno před setměním. Zámek se skvěl výzdobou v něžné bílé barvě (letošní trend) s červenými doplňky (což je tradiční vánoční barva, ale také barva pekelných plamenů). Prostory určené pro naši školu byly zaplněny obrázky a figurami čertů v různých podobách, u stolů tvůrčích dílen si příchozí děti vyrobily další čertíky jako záložky do knihy nebo zápichy do květináče i další výrobky. Kdo se rozběhl po dalších místnostech, mohl si nakoupit vánoční ozdůbky či dárečky, dát si něco dobrého nebo jen nasávat předvánoční atmosféru.

Nakonec bych chtěla pochválit všechny vystupující, malující, prodávající, zkrátka všechny děti, které se podílely na akci Advent na zámku, protože všechny přispěly k všeobecné pohodě a dobré náladě. I když často o nich říkáme, že to jsou kvítka z čertovy zahrádky, předvedené výsledky jejich práce mluvily za vše.

Samozřejmě děkuji svým kolegům, se kterými tvoříme sehraný tým, našemu spolehlivému zvukaři Matěji Hlouškovi, pracovníkům obecního úřadu, členům kulturní komise a dalším, jejichž společná činnost tvoří Advent na zámku.

                                                                                                          Mgr. Blažena Wertichová