Advent na zámku

Čím je člověk starší, tím mu čas rychleji běží. Tak se to říká a určitě je na tom něco pravdy. Když jsem byla dítětem, připadal mi čas od Mikuláše k Štědrému dni k nepřečkání dlouhý. Dnes mi utíká čas jako voda – sotva nastane advent, už jsou Vánoce, po nich se rok překulí a advent opět klepe na vrátka. A proto jsem adventní program pojala v tomto duchu – jak nám ten čas letí, jak běží rok od adventu do adventu. Jak plyne rok dnes, to všichni víme, ale jakými činnostmi byl vyplněn rok v minulých dobách? To bylo obsahem letošního adventního vystoupení na zámecké terase v sobotu 25. listopadu. Děti z dramatického souboru Bavidlo a někteří další sólisté předvedli lidové zvyky z minulosti, děti z kroužku hry na flétnu nám zapískaly na „píšťalky“ a zpěváci nás svými písněmi provedli všemi ročními obdobími – od zimy do zimy. Toto představení bylo vyvrcholením Adventu na zámku, tradiční předvánoční akce v Neplachovicích. Naše škola se představila nejen programem Rok na vsi, ale i výstavou výtvarných děl, tvořivými dílnami pro děti, prodejním stánkem školní družiny a ukázkou paličkování. Veškeré činnosti našich dětí byly obdivovány, slyšeli jsme mnohá slova chvály.
Letošní pásmo Rok na vsi bylo postaveno na kontrastu současné počítačové generace a hravosti a tvořivosti minulých pokolení. I když se dnešní mládež už bez mobilu či tabletu neobejde (tak jako spousta dospělých), přesvědčila nás, že je umí na chvíli odložit a hrát si a tvořit jako v minulosti.

Mgr. Blažena Wertichová