Exkurze do Osvětimi

Spíše jako vydařená, než pěkná, by se dala označit exkurze k našim polským sousedům, kterou absolvovali zájemci osmých a devátých tříd společně s některými rodiči v pondělí 13. května. Naše cesta vedla na místo, kde během 2. světové války zlo dostalo svou reálnou podobu a kde lidé byli schopni lidem ubližovat tak, že si to dnes jen stěží dokážeme představit. Během exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi jsme navštívili oba táborové komplexy a s poutavým a procítěným výkladem jsme prošli nejprve tábor Auschwitz I, který vznikl z původních polských kasáren a následně jsme navštívili také vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau. Během prohlídky jsme si tak mohli prohlédnout nelidské podmínky, ve kterých museli uvěznění lidé přežívat a také spoustu osobních věcí zajatců, kteří do táborů přijeli pro smrt. Při představě, jaké utrpení zde lidé museli zažívat, jsme se zaraženým pohledem jen tiše vstřebávali všechny sdělené informace. Je ale nutné si tyto hrůzné věci neustále připomínat a doufat, že už se nikdy nic podobného opakovat nebude.

Nálada se nám ale přece jen během dne postupně zlepšila a určitě k tomu přispěla i návštěva o mnoho hezčího místa, kterým je polský Krakov. Toto nádherné historické město nás přivítalo slunečným počasím a překrásnou architekturou, která kompletně přežila i druhou světovou válku. Dominantou města je královský hrad Wawel stojící na malém stejnojmenném kopečku, který byl svědkem mnoha královských korunovací. Po prohlídce hlavního nádvoří jsme se hlavní třídou prošli na náměstí Krakova, které se pyšní radniční věží, Mariánským kostelem s překrásným interiérem a v neposlední řadě velmi zajímavou budovou městské tržnice. Polsko je země s bohatou historií a spoustou nádherných míst, které určitě stojí za návštěvu.

Mgr. Jakub Machel, Mgr. Jana Divilová, Mgr. Radek Hnilica