Beseda s vězeňkyněmi a s vězeňským psychologem

Věznice v Opavě ve spolupráci s Magistrátem města Opavy realizuje besedy pro žáky IX. tříd zaměřené na prevenci užívání návykových látek. Ve čtvrtek 24. září se naši deváťáci s třídní učitelkou Ivanou Vaňkovou a metodičkou prevence Renatou Schreierovou vypravili do Opavy, do prostor magistrátu na Krnovské ulici. Přítomny byly dvě vězenkyně a vězeňský psycholog. Ženy vyprávěly svůj životní příběh, nyní si odpykávají trest odnětí svobody v souvislosti s užíváním návykových látek. Jejich vyprávění bylo velice emotivní, chvílemi šokující. Vězeňský psycholog besedu moderoval, seznámil žáky se systémem léčby osob závislých na návykových látkách a také poradil, kam se obrátit o pomoc. Po přestávce měli žáci možnost anonymně vhodit svůj dotaz do připravené krabice a vězenkyně i psycholog na ně odpovídali. Důležitá byla i poslední část programu, už bez přítomnosti odsouzených žen a psychologa, kdy jsme s žáky rozebírali celou besedu pomocí otázek připravených psychologem. Emoce byly silné, docházelo nám, kam až nezdravá závislost může člověka dovést. Určitě nám všem ještě dlouho bude toto setkání „ležet v hlavě“. A snad budou pro většinu z nás tyto životní příběhy dostatečně varující a podnětem pro přemýšlení.

Mgr. Renata Schreierová