Bezpečně na internetu

Nebezpečí, která na nás číhají ve virtuálním světě, je celá řada. Umíme se bezpečně pohybovat na internetu? Známe obsah pojmů kyberšikana, kybergrooming, kyberstalking, sexting ap.? Jak si máme chránit své osobní údaje na internetu a jaká další rizika přináší internetové prostředí? Na tyto otázky odpovídala žákům VII. a VIII. třídy celé středeční dopoledne, 12. května, lektorka z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Svůj výklad obohatila o modelové situace i skutečné kauzy, které představila pomocí prezentací a videonahrávek. Předala žákům brožury s důležitými kontakty, pokud my měli nějaký problém a potřebovali se zeptat odborníků (bezplatné tel. linky, webové stránky). Projekt Centra se nazývá E-Bezpečí. Je možné se podívat na jejich internetový portál www.e-bezpeci.cz, kde děti i rodiče získají řadu informací o rizikovém chování spojeném s používáním internetu a mobilních telefonů. Také je možné poslat dotaz na online poradnu – www.napisnam.cz.

Slovníček pojmů:

kyberšikana – různé formy šikany v rámci online komunikace, např. vydírání, vyhrožování, ponižování, zesměšňování oběti

kybergrooming – komunikace s neznámými uživateli internetu směřující k vylákání oběti na osobní schůzku

kyberstalking – zneužívání internetu, mobilních telefonů k opakovanému, stupňovanému obtěžování

spam a hoax – nevyžádané, podvodné, poplašné nebo jinak nebezpečné zprávy

sexting – sdílení sexuálně laděného obsahu

Mgr. Renata Schreierová, metodička prevence