Bílou stuhu jsme vyhráli!!!

V letošním roce jsme se po pěti letech přihlásili opět do soutěže Vesnice roku. Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

V této soutěži jsou udělována nato ocenění:

Zlatá stuha za vítězství v krajském kole
Nejvyšší ocenění, které získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

Modrá stuha za společenský život
Ocenění zpravidla obec získává jako celé společenství, nejen jako samospráva. Znakem společenského života vesnice je mj. to, že jej vytvářejí lidé nejen pro ostatní, ale i pro sebe. V oceněné obci bývá řada spolků tradičních i novodobých, udržují se a obnovují tradice a obyčeje. V ocenění je důležitá péče o duchovní hodnoty obce a návaznost na tradice. Obce v pohraničí a v blízkosti měst mají situaci těžší, nicméně i zde již nové generace tvoří nový život v obci navazující na staré rytmy. Pro posouzení kontinuity společenského života jsou důležité kroniky obecní i spolkové, autentické akce spolků i dokumenty obce. Významným subjektem je škola, která bývá kritickým místem života obce.

Bílá stuha za činnost mládeže
Oceněná obec prokazuje zapojení dětí a mládeže do života obce a koncepční podporu jejího zájmu o venkovskou pospolitost. Oceňovány jsou aktivity výchovy mladé generace místními spolky, práce s dětmi v knihovně, vytváření podmínek pro trávení volného času. Významným přínosem jsou úspěchy mladých lidí a jejich trvalý zájem o život a rozvoj obce, mezigenerační setkání, mimoškolní činnost dětí a dobré příklady trvalé práce s dětmi a mládeží v místě.

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí
Oceněná obec by měla koncepčně rozvíjet zeleň v obci, pečovat o dřeviny a prostranství se zajištěním odbornosti a prokazovat cit pro místní venkovský charakter sídla. Druhou stránkou je výchova veřejnosti ke vztahu k životnímu prostředí obce a jejího zapojování do jeho tvorby. Důležité je pojetí veřejných zelených ploch a zapojení dalších prvků pro plnění funkcí odpočinku a setkávání veřejnosti, místně odpovídající skladba zeleně, venkovský ráz. Oceňovány jsou i snahy o revitalizaci navazující otevřené krajiny, výsadby tradičních stromořadí a obnova druhové skladby. Je kladen důraz na dlouhodobý a koncepční pohled a na plánování zeleně v obci a výchovu nejmladších generací.

Oranžová spolupráci obce a zemědělského subjektu
Oceňovány jsou pozitivní stránky spolupráce zemědělských subjektů hospodařících v krajině se samosprávami. Toto ocenění je zaměřeno také na hledání nových forem spolupráce při správě venkovského prostoru. Mezi oblasti posuzovaných kritérií patří: podíl místních zemědělských subjektů na zaměstnanosti obyvatel obce, péče o veřejná prostranství a kulturní krajinu, koncepční dokumenty a společné projekty, místní produkty a jejich marketing, využití netradičních zdrojů energie a nezemědělské aktivity.

Cena naděje pro živý venkov za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích
Symbolem této ceny je duha, která symbolizuje občanskou společnost. Záštitu nad touto cenou převzalo Sdružení místních samospráv ČR, které je přesvědčeno, že pro každou obec je klíčová aktivita místních spolků a zájmových sdružení. Ty představují místní život v obci, jsou nespornými nositeli místní kultury, společenského života a občanské společnosti. Jejich podpora je nejen věcí obce, ale i orgánů veřejné moci.

My jsme se v letošním roce zaměřili na získání Bílé stuhy. Zaměřili jsme se na činnost mládeže mimo vyučování. Hodnotící komise navštívila naši základní školu, kde se seznámila s činností různých zájmových kroužků, které mohou žáci navštěvovat po vyučování. Před vstupem do školy byli přivítáni chlebem a solí, který jim podala paní vedoucí školní jídelny. V hlavní hale nás zpěvem přivítali členové školního sboru, vedle v hale vystoupily žákyně navštěvující kroužek rytmiky. Dále se předvedl divadelní kroužek Bavidlo, kde děvčata ve školní knihovně předvedla ukázku scénického čtení, a to prezentaci básně Kytice. Poté jsme se dozvěděli, co je eTwinning a jak probíhá videokonference s kamarády na Slovensku. Dalším překvapením pro komisi byla pracovna pro logopedickou výuku. V učebně fyziky nám žákyně přírodovědného kroužku představily svou badatelskou činnost na panelech, které samy vytvořily. Krátké video nám ukázalo, jak se staví hmyzí hotel. Jak se pracuje se sluchátky při výuce anglického jazyka, nám předvedli žáci v jazykové učebně. Také malí hudebníci s flétnami nám ukázali, že se publika vůbec nebojí. Návštěvníci si se zájmem prohlédli keramickou dílnu, v tělocvičně velmi zdařilé gymnastické sestavy a již venku před školou jsme byli panem školníkem a malými rybáři seznámeni se stylem správného rybolovu. No a na závěr se nám představili naši modeláři se svými výrobky. Celým tímto programem nás zdárně provedly žákyně sedmé třídy, které jsme ve výkladu různě doplňovaly s paní ředitelkou. Poté jsme se vydali podívat se do zámku a na nové oplocení. Bohužel čas vymezený pro nás, tj. dvě hodiny, uběhl velmi rychle a nezbyl čas na původně plánovanou projížďku obcí. Proto jsme se ještě přesunuli do výdejny stravy základní školy, kde proběhlo doplnění informací a diskuse se starostkou. Celé sezení bylo zakončeno ještě video prezentací, která obsahovala rovněž útržky ze života obce, spolků, školy a zapojení dětí a mládeže v rámci celého roku. Tuto prezentaci zveřejníme na webových stránkách obce v sekci video. Věříme, že jsme porotu zaujali a že se nám podaří nějaké ocenění získat. Už slova chvály zástupců komise, kteří nás navštívili před pěti lety a pamatovali si dřívější stav školy, nás zahřála u srdce.

Tímto bych chtěla poděkovat všem pedagogům a hlavně dětem, že se tohoto úkolu zhostili s velkým nasazením a mnohdy byli smutní, že nemohou ukázat více. Jak jsem již uvedla, dvě hodiny jsou opravdu málo. Tak snad zase někdy příště se přihlásíme.

Dana Schreierová

A jak to dopadlo?

V pátek 26. 5. 2017 na základě Protokolu o vyhodnocení krajského kola soutěže Vesnice roku v Moravskoslezském kraji obdržela paní starostka informaci, že jsme Bílou stuhu vyhráli!!! 28. červenec 2017 proběhne slavností vyhlášení výsledků.

Připojuji velké poděkování všem zaměstnancům a žákům naší školy. Bez jejich nadšení by tento úspěch nebyl možný. DĚKUJI.

PaedDr. Ivana Pavlíková