Brousíme hrany

“Baví mě to!”

„Tak to je super! Proto jsem přijel.”

Právě takto zareagoval pan Petr Navláčil na nadšený výkřik jednoho z žáků, když se mu podařilo po nezpochybnitelném úsilí obrousit všechny hrany dřevěných polotovarů. Žáci prvního stupně si totiž v pátek 11. června vyzkoušeli, že vyrábění ze dřeva není jen pro dospěláky. Nejen ve třídách, ale i po chodbách se rozléhalo šustění, vrzání a škvrčení brusného papíru přerušované opakovaným pokynem: “Brousíme hrany!” Cílem nebylo jen  vyrobit něco ze dřeva, ale spíše vyrobit to poctivě a s precizností. Proto byla soustředěná aktivita občas přerušena  následujícím dialogem: “Co mám dělat, když to mám hotové?” “Já tě přijdu zkontrolovat a vyvedu tě z omylu.” Žáci se tedy na vlastní kůži přesvědčili, že spěch při rukodělné práci není nejlepším přítelem. Přesto se však všichni zdárně dostali do řemeslného cíle a odnesli si domů vlastnoručně vyrobenou dřevěnou slunečnici nebo rozcestník. Zlaté české ručičky!

Mgr. Ludmila Volná

Aktivita s názvem Polytechnika na školách pod vedením pana Helise byla realizována v rámci projektu MAP Opavsko II, jehož realizátorem je Místní akční skupina Opavsko z.s.