Bylinkové odpoledne

V měsíci červnu jsme s dětmi probírali známé rostliny, kde rostou a jak je můžeme spotřebovat. Rozhodli jsme se, že si uděláme bezinkový sirup. Jelikož černý bez roste všude kolem nás, stačilo se projít „kolem komína“ a měli jsme nasbírané nejen květy černého bezu, ale také jsme narazili na heřmánkové pole, takže nám kluci nasbírali pár květů. Po příchodu do družinky jsme květy obrali a uložili do krabice. Další den jsme donesli bylinky, které nám rostou na zahradě, jako je máta, meduňka, citronová verbena a sirup se mohl vařit. Bezinkové květy jsme opláchli, nakrájeli citron, přidali kyselinu citronovou a vše zalili vodou. Za dva dny jsme nálev přecedili, přidali cukr, uvařili a výborný sirup byl na světě. Společně jsme prošli celým procesem od natrhání květů a lístků, opláchnutí, pozorování varu vody, zalití a nakonec zapojili smysly, hlavně čich a chuť.

Jana Lhotská