Cyklistický kurz v Bolaticích

Premiérový vícedenní cyklistický kurz mají za sebou žáci 8. a 9. tříd, kteří se rozhodli aktivně prožít začátek školního roku. Celkem 32 žáků vyrazilo vstříc přibližně 140 kilometrů dlouhé trase a taky ne úplně příznivému počasí, ale všechno pěkně popořádku. Na náš výlet jsme vyrazili ve středu 14. 9. po osmé hodině ranní od školy a naším cílem byla turistická ubytovna Vesmír v Bolaticích. Zvolili jsme cyklotrasu, která vedla přes Městské sady v Opavě, dále kolem řeky na Malé Hoštice, Velké Hoštice a Kravaře. Už ve Velkých Hošticích nás zastihlo mrholení, což ale naší dobré náladě a sportovnímu nadšení neubralo. Krásné asfaltové cyklostezky nás provázely přes Háj ve Slezsku až do Dolního Benešova, kde jsme si konečně udělali vytouženou zastávku na oběd. I přes trvající déšť nám úsměvy na tváři vykouzlilo výborné menu či pizza, kterou si dala většina našich cyklistů. Za Dolním Benešovem, cestou do Bohuslavic, nám konečně přestalo pršet a příjemnou polní cyklostezkou jsme dojeli až do Bolatic, kde na nás čekalo příjemné překvapení v podobě moc hezkého ubytování v turistické ubytovně. Horká sprcha a suché oblečení přišly před večeří vhod. Část večerního programu jsme využili k procházce po Bolaticích.
Čtvrtek se nesl opět ve znamení dešťových přeháněk a nejdelší vyjížďky. Trasu jsme nasměrovali krásnou stezkou kolem Odry přes Jilešovice, Děhylov, Ostravu-Třebovice až do hornického muzea Landek. Zde jsme měli domluvenou prohlídku hornického muzea  zahrnující návštěvu dolu a muzea báňského záchranářství. Cestu zpátky jsme stočili z Třebovic na Hlučín a přes Darkovičky zpátky do Bolatic. Žáci si místy také vyzkoušeli provoz na silnici a určitě nasbírali cenné zkušenosti.
Páteční cesta zpět nás vedla přes Albertovec, Štěpánkovice a Chlebičov až do Opavy. Celou dobu nás provázelo sluníčko, ale také silný protivítr, takže se dá říct, že ani poslední den nebylo počasí úplně ideální. Nicméně zastávka v opavském McDonaldu byla velkým lákadlem pro všechny, a tak vítr nevítr, cesta utíkala velmi rychle. Závěrečné kilometry z Opavy do Neplachovic jsme už zvládli bez větších problémů a v pohodě dorazili zpátky ke škole.
Jsem moc rád, že i přes délku trasy i poměrně nepříznivé počasí si žáci se vším poradili a myslím, že jsme si celý výlet moc užili. Závěrem bych chtěl poděkovat paní učitelce Neiserové, Divilové a panu učiteli Hnilicovi, kteří mi pomohli celý výlet zorganizovat. Poděkování patří také panu Vrbickému, který nám zajistil odvoz věcí do Bolatic i zpátky do Neplachovic.

Mgr. Jakub Machel