Světový Den kaše 10. 10.

V pátek 14. 10. se ve škole vařila kaše z prosa a sójových vloček s prapodivným názvem Likuni Phala. Ochutnat mohli všichni, kteří projevili zájem a odvahu. Během druhé vyučovací hodiny se školou začala linout zvláštní neznámá vůně a během velké přestávky se před cvičnou kuchyní tvořila fronta dětí. Ty mohly ochutnat, stejně jako děti ve 20 zemích světa, čerstvě uvařenou dobrotu. A jak už to bývá, někomu chutnalo, někomu méně, někdo si šel pro nášup a ptal se na způsob přípravy. Světová organizace Mary´s Meals živí již zmíněným „hrnkem kaše“ celkem 2 279 941 dětí, kterým pokrm pomáhá v růstu a učení. Pro mnohé tyto děti je to jediné jídlo za celý den. V týdnu od 10. do 14. 10. se v hodinách výchovy k občanství a výchovy ke zdraví živě diskutovalo. Třeba o tom, že:

• pouhých 459korun nasytí jedno dítě na celý školní rok
  • 64 milionů dětí nechodí do školy
  • 66 milionů dětí chodí do školy hladových
  • 130 milionů je celkem hladovějících dětí, které potřebují jídlo v místě svého vzdělávání
  • sbírkový účet má číslo 4410277/0100 s variabilním symbolem 221010

Zjištění, jak dobře se u nás děti mají, překvapilo a určitě přimělo k zamyšlení…

Za Žárovku Ivana Vaňková

10. říjen Den kaše