Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Naši žáci v dobrém rozmaru V barvách duhy Hledání Bludišťáka Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Adaptační kurz Posloucháme Sběr vody Bude se testovat Zbarví se? A pod mikroskop

Den válečných veteránů v Neplachovicích

V pondělí 11. 11. v 11 hodin se žáci 9. třídy zúčastnili vzpomínkového setkání u příležitosti Dne válečných veteránů. Toto datum má mnoholetou tradici a váže se ke konci 1. světové války a příměří, které bylo podepsáno právě tento den. Od konce 1. světové války prošlo lidstvo dalšími válečnými konflikty, proto současné Dny válečných veteránů připomínají nejen 1. světovou válku, ale také navozují vzpomínku na bojovníky a vojáky, kteří zažili hrůzy válek dalších. Vzpomínková akce se konala na hřbitově v Neplachovicích u pomníku padlých. Po odbití 11. hodiny přednesli žáci 9. třídy Tomáš Varšo a David Meissel báseň Vítězslava Nezvala Zpěv míru, po které následoval projev starostky obce s připomínkou důvodu našeho setkání a tiché uctění památky všech, kterých se novodobé válečné konflikty dotkly. I když návštěvníků této vzpomínkové akce nebylo mnoho, má určitě své velké opodstatnění. Je důležité připomínat si části dějin, ze kterých je třeba se poučit a hlavně je neopakovat.

Mgr. Jakub Machel