Den Země

Poslední dubnový den byl v naší škole věnován skutečné dámě, která (a tato dáma se jistě neurazí) již leccos pamatuje. O kom je řeč? Svůj svátek oslavila Země. A jak jinak jí vyjádřit svůj dík než troškou péče a pozornosti. Žáci i učitelé tedy navlékli pracovní rukavice, popadli igelitové pytle a vydali se prozkoumat cesty, pěšinky, meze i louky kolem Loděnice, Štemplovce, Neplachovic, Držkovic atd. S potěšením mohli konstatovat, že ve většině případů byli příjemně překvapeni, avšak i tak se našlo pár míst, která je množstvím odpadu zaskočila. Žáci neváhali, přiložili ruce k dílu a přírodu tak zbavili igelitových tašek, sáčků a především PET lahví. Den strávený v přírodě je pak dovedl k zamyšlení, jak může nepatrný čin, jako je odhození odpadku, mít dopad na naši krajinu, pokud se znásobí, a uvědomění si, že ekologie není jen teoretická disciplína, ale že je třeba aplikovat ji v každodenním životě.

Mgr. Ludmila Volná

Jako každý rok v tomto období, vydala se VII. třída v počtu 27 dětí uklízet blízké okolí. Prošli jsme Holasovicemi, kolem řeky Opavy jsme došli až ke splavu a na „Kampl“. V předešlých letech jsme našli spoustu kuriozit (dopravní značku, umyvadlo…). Letos byly největším úlovkem staré lyže. A jeden zajímavý poznatek – před dvěma lety jsme šli podobnou trasu a odpadků jsme našli mnohem víc. Že by se občané polepšili?

Mgr. Renata Schreierová

Okolí školy bylo výborně uklizeno, až bylo prckům líto, že nevidí a nesbírají tuny odpadků. Zaměstnanci obce plní v okolí školy a zámku dobře svoji práci – je čisto! Proto byli malí prvňáci „šťastni“ za každý odhozený nedopalek z cigarety a za vršek piva,… říkali tomu, že mají ten „správňácký odpadek“. Ještě že pak našli v křoví plastovou láhev a málem „nastal boj“, kdo ji odnese do kontejneru.

Mgr. Martina Mrkvanová

Žáci 2. třídy šli po cyklostezce do Skrochovic. Děti byly spokojené, ani neprotestovaly, že jdou tak daleko. Odpadky děti „lovily“ i v poli řepky olejky.

Mgr. Dagmar Bumbálková