Devátá třída v divadle – Jirotkův Saturnin

Humoristický román Zdeňka Jirotky vyšel v roce 1942 a dodnes patří k nejoblíbenější četbě českých čtenářů. V roce 2009 dokonce zvítězil v anketě České televize – Kniha mého srdce. V roce 1994 vznikl čtyřdílný televizní seriál a ten byl sestříhán do podoby celovečerního filmu. Divadelní zpracování románu zhlédli naši deváťáci ve středu 9. 10. 2019 ve Slezském divadle v Opavě. Víte, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, na které se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem? A co se přihodí při rodinné dovolené u svérázného dědečka, jehož dům je kvůli povodni načas odříznut od civilizace, navíc je potřeba vyřešit komplikovaný spor o dědictví? Jak se usiluje o ruku půvabné slečny Barbory, jak čelit přetvářce tety Kateřiny, jak provést to či ono? Všechny nepříjemnosti, starosti a katastrofy vyřeší s jiskrným vtipem Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální a díky nim se roztáčí kolotoč gagů a bláznivých situací v poetickém prostředí a vybrané společnosti. Přesvědčili jsme se, že Jirotkův humor nestárne. Ve škole jsme pak formou ankety zhodnotili představení, popovídali si o něm. A těšíme se na další návštěvu divadla.

                                                                                                                     Mgr. R. Schreierová