Deváťáci si aktivně vybírají své budoucí školy

Dobré známky ve škole a výborně zvládnuté přijímací zkoušky jsou pro naše deváťáky důležité. Letos bude rozhodující také výběr středních škol a jejich pořadí podle preferencí žáka. A tak se většina deváťáků aktivně pustila do získávání informací o středních školách a oborech, které nabízejí. Společně jsme navštívili Veletrh povolání a řada z nich v posledních týdnech vyhledává Dny otevřených dveří, které střední školy pořádají. K dobré spolupráci naší školy s opavskými středními školami patří také nabídky „zažít střední školu na vlastní kůži“. Minulý týden tak skupina žáků vyjela do opavské Střední školy hotelnictví a služeb. V rámci jejich Dne jazyků si mohli vyzkoušet soutěže a aktivity v angličtině, němčině a francouzštině. Také si prohlédli jazykové a odborné učebny a prezentaci oborů hotelnictví a cestovní ruch. Letos se naše deváťačky zapojily také do projektu „Mendlákem na zkoušku“, kterou pořádá opavské Mendelovo gymnázium. Své zážitky popisují takto:

Každý z deváťáků si snad někdy chtěl zkusit alespoň jeden den na své vysněné škole. Mně a mé kamarádce se to splnilo. V pondělí v 7.30 nás před Mendelovým gymnáziem přivítala paní učitelka Bitomská, koordinátorka projektu Mendlákem na zkoušku. Nejdříve nás zavedla do šatny a potom rovnou k našim vrstevníkům do 4. A, se kterými jsme byli celý den. Vyučování začalo klasicky matematikou, pak následoval český jazyk a zeměpis. Nastala velká přestávka a naše úžasné opatrovnice nás provedly po škole, která se mi zdála hrozně velká, ale krásná. Po přestávce jsme pokračovali angličtinou, fyzikou a dějepisem. Ani jsme se nenadály a už byl konec a my jsme šly s našimi novými kamarády na oběd do školní jídelny. Obě jsme si celý den moc užily a jsme rády, že jsme si to mohly vyzkoušet.

Nela Válková, 9. B

Už jsme se nemohly dočkat, až znovu půjdeme do Mendlova gymnázia. Než jsme se nadály, bylo 24. 11. a opět jsme s Nelou jely vlakem do Opavy. Bohužel paní Bitomská onemocněla a pár žáků taky, ale to nevadilo. Tentokrát jsme byly s druhou polovinou 4. A  a dvěma opatrovníky. První hodinu jsme měli přírodopis, který byl za nás nejlepší z celého dne. Pak jsme měli hodinu občanské výchovy a anglický jazyk. O velké přestávce jsme šly samy prozkoumávat školu a samozřejmě bufet. Potom následovala matematika a chemie, kde jsme dělali pokusy s ohněm a nakonec poslední hodinu byl český jazyk. Na oběd byla ryba a brambory se zeleninou. Celý den uběhl rychle. Po obědě nás čekalo ukončení projektu. Rozloučit se s námi přišla paní ředitelka. Být aspoň na chvíli Mendlákem na zkoušku, byla pro nás velká zkušenost a také nám to pomohlo rozhodnout se, na jakou školu bychom chtěly. Byla to pro nás pocta.

Izabela Odstrčilová, 9. A

Mgr. Jana Divilová