Družina vonící anýzem, medem a skořicí

Nejen v domácím prostředí, ale i ve školní družině vnímaly děti atmosféru blížících se vánočních svátků. Společně jsme si povídali o zvycích a tradicích souvisejících s Vánoci, i o tom, které z nich se v té které rodině udržují dodnes. Povídali jsme si i o tom, že Vánoce by neměly být spojeny jen s množstvím dárků, shonem, úklidem, ale měly by být především časem vhodným ke zklidnění, zamyšlení a pospolitosti.
Co však k Vánocům ve většině domácností neodmyslitelně patří, je pečení cukroví, vánoček či vánočních štol. A my se rozhodli, že si družinu provoníme perníčky. Do jejich přípravy jsme se pustili od základu, tedy od těsta. Řekli jsme si, co do takového pravého perníkového těsta patří a měli jsme dokonce možnost sami si v hmoždíři utlouct anýz, badyán a hřebíček. Většina z nás neměla do té doby o existenci a funkci hmoždíře ani zdání. A pak už přišlo na řadu válení a vykrajování. Pečení jsme svěřili ochotným paním kuchařkám. Chuť na hotové perníčky byla tak velká, že jsme je nestihli ani nazdobit. A nevadilo to ani kamarádům z dalších oddělení školní družiny, od kterých jsme dostali výbornou, vlastnoručně připravenou vánočku a my jim zase na oplátku dali perníčky. Tu správnou atmosféru ještě umocňoval poslech a zpěv koled i četba příběhů s vánoční tématikou. A jako každoročně i letos jsme vyráběli přání, ozdoby a vánoční dekoraci. V pátek 20. prosince si vzájemně popřejeme krásné prožití vánočních svátků a šťastné shledání v novém roce 2020.

Iveta Johnová