Příležitost pro všechny aneb Erasmus+ na naší škole

Naše škola získala grant z projektu Erasmus+, který je spolufinancován Evropskou unií. Projekt s názvem Cizí jazyky a ICT je zaměřený na klíčovou aktivitu KA122-SCH – Krátkodobé projekty pro mobilitu studujících a zaměstnanců ve školním vzdělávání. Projekt Erasmus+ je pro naši organizaci další příležitostí, jak vzdělávat naše pedagogy na mezinárodní úrovni a vnášet inovaci do standardních školních procesů.

Tento projekt je zaměřený na vzdělávání pedagogických pracovníků v jazykové a ICT oblasti, stínování v oblasti přírodních věd a tentokrát i na samotné žáky, protože součástí tohoto projektu je i skupinová mobilita žáků v návaznosti na velmi úspěšné eTwinningové projekty.

Cíle:

Vedení školy chce komplexně podpořit profesní rozvoj našich zaměstnanců prostřednictvím kurzů, které svým obsahem a tématem reagují na vzdělávací potřeby, které jsou v současné době aktuální. Jedná se o neustálou podporu rozvíjení a zdokonalování jazykových kompetencí pedagogických pracovníků, kteří vzdělávají naše žáky napříč všemi ročníky včetně zapojení vzdělávání ve školní družině. Dále pedagogové načerpají inspiraci z mobilit stínování, které je zdokonalí nejen v používání anglického jazyka ve svých předmětech, ale také v dalších možnostech využití metod v předmětech zaměřených na přírodní vědy (zeměpis, přírodopis, chemie a přírodovědný seminář). Revize Rámcového vzdělávacího programu, který se rozšiřuje o digitální kompetence a vzniká nové pojetí předmětu informatiky vnímáme jako velmi důležitou oblast, které se v rámci tohoto projektu také věnujeme. Pedagogové získají potřebné kompetence, které pak snáze převedou na své žáky. I v této oblasti cílíme na žáky 1.- 9. ročníku a současně navštěvující školní družinu a zájmové kroužky. Všechny uvedené mobility našich pedagogických pracovníků posílí samozřejmě i rozvoj interkulturních, jazykových a digitálních kompetencí žáků. Díky těmto mobilitám se naši pedagogové zapojí do mezinárodní komunity pracovníků ve školství, naváží nové kontakty a budou sdílet zkušenosti.

Samotný rozvoj našich žáků nám umožní skupinová mobilita, která se uskuteční s partnerskou školou na Slovensku a naváže tak na aktivní práci v rámci eTwinningových projektů. Osobní setkání je přidanou hodnotou této mezinárodní spolupráce.

Přínos:

Pedagogové zapojeni do mobility si zdokonalí své jazykové a digitální kompetence. Načerpají inspiraci pro svou pedagogickou činnost. Získají nové formy metod, které budou moci aplikovat ve své výuce. Mobilitami, kterou jsou zaměřené na digitální kompetence, zcela nenásilně naváží na revizi rámcového vzdělávacího programu, potažmo na jeho školní úroveň a nabídnou našim žákům kvalitní výuku a rozvoj digitálních kompetencí. Pedagogové, kteří se zúčastní stínování budou mít možnost vnímat realitu vzdělávacího procesu jinde než v České republice. Skupinová mobilita žáků obohatí žáky o společnou práci na eTwinningovém projektu.

Šíření:

Informujeme širokou veřejnost o tomto projektu prostřednictvím svých webových stránek a místních komunikačních médií. Proběhne den otevřených dveří, jehož cílem bude prezentovat získané poznatky a nové metody, které pedagogičtí pracovníci implementují do své výuky v tzv. ukázkových hodinách. Cílovou skupinou u výše zmíněných aktivit předpokládáme širokou veřejnost, osoby s rozhodovacími pravomocemi na místní úrovni, ředitelé a učitelé okolních organizací. Koordinátorka projektu zajistí také setkání pro okolní školy, kde bude šířit povědomí o grantu Erasmus+ a seznámí účastníky s konkrétními aktivitami v rámci tohoto projektu. Dále se zaměříme na šíření informací mezi spolupracující mezinárodní kolegy v rámci platformy eTwinning. Zpřístupníme materiály, které vzniknou v návaznosti na jednotlivé mobility pedagogů.

Mgr. Klára Střížová