Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Naši žáci v dobrém rozmaru V barvách duhy Hledání Bludišťáka Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Adaptační kurz Posloucháme Sběr vody Bude se testovat Zbarví se? A pod mikroskop

Evropský den jazyků zase trochu jinak

Věděli jste, co mají společného krokodýl, koala, klokan a emu? Nebo třeba bumerang a didgeridoo? A co takhle pouště, Velký bariérový útes a skalní monolit se záhadným názvem Uluru? Pro ty, kteří ještě tápou, poslední nápověda: Sydney, Melbourne, Canberra, Perth… Ano, společným jmenovatelem je Austrálie. V úterý 27. 9. se spoustu nových informací o této zemi dozvěděli všichni, kteří byli ochotni naslouchat Albertu Vasquezovi, Australanovi, který nyní žije v naší zemi a vyučuje angličtinu na jazykové škola „Hello“ v Ostravě. Posluchači – žáci naší školy od šesté do deváté třídy – to neměli vůbec snadné, protože celá prezentace byla v angličtině, stejně jako otázky a závěrečný test. Žáci si ověřili znalosti z dějepisu, zeměpisu, přírodopisu, seznámili se s typickými australskými sporty i s australským slangem. Velké nadšení nastalo, když si mohli osahat australské dolary. První bankovky na světě, které jsou vyrobeny z plastu. A co z toho všeho plyne? Někdo poslouchal, někdo rozuměl, někdo odpovídal a všichni si to užili.

Mgr. Ivana Vaňková

… a Evropský den jazyků na 1. stupni

Během jedné vyučovací hodiny žáci 3. – 5. tříd získali spoustu informací o světadíle Austrálie. Zjistili jsme, jak se jmenují původní obyvatelé, jak je Austrálie velká, kolik má obyvatel. Někteří z nás si určitě zapamatovali hlavní město a taky významnou stavbu – Sydney Opera House. Dozvěděli jsme se, že na Harbour Bridge bylo použilo 6 mil. šroubků, které byly vyrobené ve Vítkovicích. Seznámili jsme se se zvířaty, které zde žijí a také o jejich nebezpečnosti – především o jedovatých hadech. Obrázek roztomilé spící koaly na stromě nám ale zvedl náladu a následná diskuze o školních uniformách byla úsměvná. Všechny tyto informace předávala žákům lektorka z jazykové školy v Opavě. Měla pro ně připravenou prezentaci s obrázky a následným kvízem. Po celou dobu mluvila na děti pouze anglicky. Jejich pohotovost a snaha o konverzaci byla překvapující a inspirativní.

Mgr. Klára Střížová