Exkurze do Hrabyně

Naše putování po stopách 2. světové války jsme ukončili návštěvou Národního památníku 2. světové války v Hrabyni dne 21. června 2017. Nejdříve jsme si prohlédli venkovní expozici vojenské techniky, od deváté hodiny jsme se v sále správní budovy zúčastnili edukačního programu „Nože a vidličky ve 2. světové válce“. Bez práce nejsou koláče a bez boje už vůbec ne. Toto by si mohli říkat vojáci bojující na frontách 2. světové války. Kdo jedl moučníky a naopak, komu musel stačit tvrdý chléb? Program nám přiblížil stravování různých skupin lidí během válečných let. Součástí programu byla i malá ochutnávka a aktivní zapojení žáků. Poté jsme se přesunuli přímo do památníku a společně s průvodkyní, úžasnou starou paní – místní rodačkou, která znala celé okolí a barvitě líčila válečné události – jsme vystoupali na vyhlídku umístěnou na jednom z betonových klínů památníku. Prohlédli jsme si i symbolický hřbitov s 13 000 jmény našich a sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Ostravska. Nakonec nás čekala prohlídka samotného památníku. Exkurzi jsme ukončili turistickým pochodem po naučné stezce vedoucí zalesněným terénem kolem bunkrů až do Háje. Deváťáci získali další informace a jejich povědomí o válce je úplnější.

   Mgr. Renata Schreierová