Exkurze osmých ročníků – Psychiatrická nemocnice a Muzeum patologie v Opavě

,,Víte co dělá patolog?“ Touto větou začal exkurzi pan doktor z oddělení patologie Slezské nemocnice v Opavě. Po několika popíchnutích jsme se nakonec dopracovali k odpovědi. Odpověď byla celkem překvapivá a to, že patolog je tady hlavně pro živé pacienty. Po zasvěcení do práce patologa jsme se přesunuli ke komentované prohlídce exponátů orgánů stižených různými chorobami. Větší pozornost byla věnována exponátům jater a plic zdevastovaných nesprávných životním stylem. I přes občasný pocit sevřeného žaludku jsme se zdárně dopracovali na konec sbírky.
Kde se léčí úrazy či nemoci, ví asi každý. Kde se ale léčí nemocná lidská duše, už asi ví jen málokdo. Možnost navštívit areál Psychiatrické nemocnice v Opavě a něco se o něm dovědět, nám umožnil Bc. David Mýlek, který pracuje na jednom z oddělení. Byli jsme obeznámeni s problémy, které lidi do toho zařízení dovedou, ale také s průběhem hospitalizace a jejími pravidly. Byly nám zbořeny také některé mýty, které nám ukazuje televize nebo romány z tohoto prostředí. Jsem opravdu velmi rád za možnost tento svět ve světě navštívit a věřím, že i pro žáky byla exkurze velice přínosná.

Mgr. Radek Hnilica, Mgr. Jana Divilová