Hurá do Jeskyně Na Pomezí a do Pradědovy galerie

„Už se nemůžeme dočkat, až bude čtvrtek 12. 6. 2014 – náš školní výlet“, těšili se třeťáci a čtvrťáci. Ranní cesta autobusem ubíhala rychle, venku za okny jsme pozorovali krásu přírody Jeseníků. Zanedlouho jsme dorazili k Jeskyni Na Pomezí. Je to národní přírodní památka, kde můžete navštívit během prohlídky Vstupní dóm, Ledový dóm, spatřit Římské lázně, Maják i šlehačkový vodopád, a také uvidět pavouky a netopýry. Prohlídka byla velmi dobrodružná, museli jsme chodit úzkými cestičkami v řadě za sebou. První šla paní průvodkyně s baterkou, protože v jeskyni byla tma. Nutno podotknout, že se skoro všichni trošku báli 🙂 . Výklad byl zajímavý, délka trasy trvala 45 minut a museli jsme to vydržet v 7°C!!! Brrr 🙂 ! Největší zastávka byla v závěru trasy u kamenného srdce. Legenda praví, že kdo se ho dotkne, tomu se do roka splní jeho přání.
Bezva byl i obchůdek, ve kterém jsme si zakoupili turistické známky, upomínkové předměty, netopýry, přívěsky, kamínky i dobrotky. V poledne jsme už opět seděli v autobuse a mířili směrem do Jiříkova. V této malé obci se nachází krásné obrovské dřevěné sochy a díla, která jsou dokonce zapsána v České knize rekordů. Pan řidič byl úžasný a během cesty nám spustil příběh na videu, a tak nám cesta pohodově ubíhala. Řezbářská Pradědova galerie u Halouzků je unikátní projekt profesionálního řezbáře Jiřího Halouzka, který na ploše 8 ha vystavuje více než 450 vyřezávaných plastik zvířat a betlém v životní velikosti, jež byl oceněn titulem Největší betlém na světě. Našimi průvodci byly dřevěné sochy. Po stisknutí tlačítka jsme mohli slyšet výklad nejen česky, ale i v jiných světových jazycích. Největší byla socha Praděda, která je vysoká přes deset metrů. Koukali jsme se také na největší betlém v životní velikosti, který má přes 250 figurek, v galerii jsou také draci, dračí sluj, tajemná komnata, křížová cesta a další zajímavosti. Venku je pozorovatelna živých daňků, kolotoče a houpačky, které pan řezbář také vyrobil pro děti jako skvělou atrakci. Na kolotočích jsme dováděli „ostošest“ a došlo také na „minioperaci“ Sandry a Tadeáše, kterým jsme ošetřovali podřená kolena. Zopakovali jsme si zdravovědu, nadýchali jsme se horského vzduchu v čisté přírodě a pokochali krásou Jeseníků.
Výlet jsme si moc užili a těšíme se na ten příští…zase za rok  🙂

Třeťáci a čtvrťáci ZŠ Neplachovice