Jaké to je být „offline“

Tak tento stav si 28. dubna na vlastní kůži zkusila většina žáků a zaměstnanců naší školy. Někteří vydrželi celých 24 hodin, někteří pouze ve škole, jiní zase odpoledne. Většina z nich to pojala jako „challenge“. „Jako že být bez wi-fi celý den? To dáme!?!?“ Tyto odvážlivce jste ve škole mohli spatřit už ve čtvrtek. Jejich poznávacím znamením byla oranžová páska na ruce s nápisem „DNES JSEM OFFLINE“. Je pravdou, že někteří z nich to nezvládli a sundali si pásku ještě tentýž den. Ale to byly opravdu ojedinělé případy, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jediní výjimeční onlineři byli naši deváťáci, jelikož s netrpělivostí očekávali výsledky přijetí na střední školy, které se průběžně objevovaly na jejich internetových stránkách. No a jak to tedy v pátek 28. 4. všechno probíhalo? Účastníci akce se už ráno budili bez budíku v mobilu! A představte si – nikdo nezaspal. Vyučovací hodiny si organizovali učitelé ve vlastní režii. Asi se ten den spotřebovalo daleko více křídy, častěji se mazaly tabule. Videa, internet, aplikace – to vše bylo tabu. Na programu byly deskové a komunikativní hry, papírové obrázky, pohybové aktivity… Přestávky ale organizovali naši žáci. Oblíbené sociální sítě – Instagram, Facebook, TikTok – nahradily dveře. Ano, čtete správně. Obyčejné dveře u každé třídy, na kterých se hromadily vzkazy, napsané na různobarevných lepicích papírkách. Na chodbách bylo najednou mnohem rušněji než obvykle. Vzkazy četli dokonce i onlineři, kteří odtrhli zrak od svých mobilních telefonů. Nejvíce si  však tento den užili ti, kteří dorazili odpoledne. Ať už sami, nebo v doprovodu rodičů, prarodičů a známých. Žárovička a Žárovka, právě ve spolupráci s již zmíněnými rodiči i prarodiči a s kuchařkami ze školní jídelny, připravily zábavné offline odpoledne, kde si každý příchozí určitě našel to své. Na programu byly deskové hry, výroba náramků a jarních dekorací, originální opičí dráha v tělocvičně a „chill zóna“ ve školní knihovně. Nechyběly ani sladké dobroty a káva v provizorní kavárničce, ve kterou se proměnila školní jídelna. A došlo dokonce i na shopování. Za symbolické ceny byly na prodej perníčky, svíčky, mýdla, tašky, pletené náramky. Bestsellerem se však staly klíčenky a čelenky. Děkujeme všem, kteří se zasloužili o velmi zdařilý průběh této akce. A pokud už teď litujete, že jste tam nebyli, nezoufejte. Zkuste být sem tam offline a příští rok si to přijďte užít s námi!

Klíčová slova:

• offline/online – stav připojení nebo odpojení k síti, zejména k internetu
  • challenge – výzva
  • wi-fi wireless fidelity – bezdrátová věrnost (zajištění bezdrátové komunikace)
  • sociální sítě – služba na internetu, která registrovaným členům umožňuje vytvářet osobní, veřejný nebo firemní profil
  • chill – odpočinek, relax, pohoda
  • shopování – nakupování
  • bestseller – věc, která se nejvíce (nejlépe) prodává
  • Žárovička a Žárovka – vybraní zástupci tříd, kteří mají skvělé nápady a svůj volný čas věnují tomu, aby tyto nápady byly uvedeny do života

Mgr. Ivana Vaňková