Kdopak mi to loupe perníček?

Koncem dubna se prvňáčci naposledy vydali na návštěvu do Místní knihovny Pavla Křížkovského v Holasovicích. Ve škole poctivě trénují plynulé čtení a poznávají nové hlásky i písmenka. V knihovně si vytvořili v roli ilustrátorů poslední obrázek do své knížky. Co jsme se dozvěděli tentokrát od paní knihovnice? „V červnu pošleme poselstvo ke králi Knihoslavovi I. a uvidíme, jestli přijede s pasovacím mečem…“ Král pak bude děti totiž slavnostně pasovat na rytíře a rytířky psaného slova. „Co nás tedy čeká?“, ptaly se zvědavě děti. Nejdůležitější bude předvést, jak se krásně naučili číst. To bude podívaná!!!

Při vstupu do místnosti se zrodila otázka, kdo nebo co je to gentleman? Spolužák tedy pustil kamarádku do dveří jako první a dveře zdvořile podržel. Holčička s úsměvem prošla jako princezna. Paní knihovnice se dotazu pohotově ujala a vysvětlila zvědavým dětem pojem gentleman. Později jsme se zabrali do poslechu pohádky O perníkové chaloupce. Dozvěděli jsme se, jak děj probíhal s Jeníčkem, Mařenkou i ježibabou, jak lákavě vypadala chaloupka z perníčků… A na závěr vyplynulo ponaučení: ne všechno, co je na pohled krásné a voňavé, skrývá něco voňavého i uvnitř… Žáci se už těšili na pracovní list, vybarvovali obrázek perníkové chaloupky a na střechu měli tentokrát za úkol „napéct perníčky“. Abyste rozuměli, naše šikovné paní knihovnice už dětem perníčky předpekly, čili předpřipravily šablony z barevných papírů k nalepení. Během pár minut se začaly vytvářet rozmanité střechy. Velkým zážitkem bylo opět strouhání pastelek na speciálním ořezávátku. Panečku, takové nádherné špičky jste ještě neviděli! A další zajímavá tvořítka byly tzv. děrovačky. Spousta parádních tvarů. Pozadu nezůstaly ani třpytivé gelové propisky. To je zážitků, to je pomůcek, to je krásných výtvorů! Děkujeme za pohádkově strávené dopoledne a budeme se těšit na vyvrcholení celoročního projektu – na pasování prvňáčků na čtenáře.

Mgr. Martina Mrkvanová