Vánoce 5x jinak

Vánocům předchází doba adventní a my jsme si v tomto období odcestovali do nedalekého Krnova. Kdo by to byl řekl, ale zvládli jsme toho neskutečně moc! Navštívili jsme Severní pól a potkali samotného Santa Clause. Na vlastní kůži jsme si zkusili, jak těžkou práci odvádí jeho sobí spřežení. Omrzliny se u nikoho naštěstí neobjevily.
A věděli jste…, že ve Spojených státech vozí dárky na saních tažených soby Santa Claus? Děti rozbalují dárky 25. prosince a Santovi  jako odměnu nechávají mléko a sušenky na krbové římse spolu s mrkvemi pro jeho devět sobů? K tradičním pokrmům patří pečený krocan s nádivkou. Jako příloha se podává kukuřice nebo dýně. Na závěr se servíruje dýňový nebo jablečný koláč, případně různé sladké sušenky. Slouží se bohoslužby, staví se betlémy a konají se půlnoční mše. Ve městech najdeme obrovské a bohatě nazdobené vánoční stromy, světelné řetězy a sobí spřežení.
Stihli jsme i Vánoce v Německu. Přivítal nás Weihnachtsman a společně s ním jsme si vyrobili německou vánoční ozdobu. A věděli jste…, že na Štědrý den přináší dárky Weihnachtsmann, který je velmi podobný Santa Clausovi? Namísto betlémů jsou v Německu populární dřevěné pyramidy zdobené postavičkami z betlému.  Svíčky umístěné dole pohánění vrtulky nahoře, které se pak otáčejí. Tradičním štědrovečerním jídlem bývají nejrůznější ryby – kapr, losos, štika, úhoř, sumec nebo candát. Častým pokrmem bývá kachna, husa nebo krocan. Samozřejmě se na štědrovečerním stole objevují charakteristické wursty a vinné klobásy. K tradičním sladkým pokrmům patří vánoční štola s rozinkami nebo mandlemi.
Vyrobili jsme si vánoční poleno v samotné Francii. A věděli jste…, že ve Francii nosí dárky Pére Noel? Je to starý vousatý muž, který dostává od dětí dopisy a podobně jako Santa Claus létá na saních se soby. Často nedává dárky pod stromeček, ale ukrývá je na nejrůznějších místech – do krbu, do bot. Francouzi milují bohatou vánoční výzdobu a dobré jídlo. Tradičním pokrmem je krůta s lanýžovou či kaštanovou omáčkou, ale podávají se i žabí stehýnka, pečená šunka, husí játra, ústřice, sýry a samozřejmě dobré víno. Večeře trvá velmi dlouho, a proto i nadílka, která následuje, začíná mnohdy až pozdě večer. Ve Francii jsou Vánoce také tradiční chvílí pro posezení s rodinou a přáteli, nesmí chybět ani půlnoční mše.
Nazdobili jsme si perníčky – jedna báseň až v Belgii, Nizozemsku. A věděli jste…, že v Belgii a sousedním Nizozemsku bývají vánoční svátky obdobím, kdy se setkávají celé rodiny a přátelé? Santa Claus či Pére Noel naděluje dárečky pod vánoční stromeček nebo do punčoch zavěšených na krbu. Mezi tradiční vánoční zvyky v Belgii patří vánoční bruslení, návštěva mše, ale i dobré jídlo. O Vánocích se konzumují většinou ryby , mořské plody a plněný krocan. Tradiční pochoutkou, která se objevuje jen na vánočním stole je ve francouzštině la búche de Noel  (vánoční poleno). Je to měkká, pěnovitá roláda plněná krémem a zdobená čokoládou tak, že opravdu připomíná poleno.
A ještě jsme pomohli v Rusku Marfušce s vánočním řetězem. No měla se s tím s Nastěnkou tahat sama? A věděli jste…, že si většina Rusů zvykla na to, že slaví Nový rok s dárky od dědy Mráze, který cestuje až z Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku? Tradičním jídlem jsou plněné taštičky se zelím či houbami, vepřová pečeně s křenem a oblíbeným sladkým pokrmem je buľa (obilná kaše s medem, rozinkami, ořechy a mákem). Vánoční stromeček se nazývá jolka, 31. prosince se sejde celá rodina a vyměňují si dárky. O půlnoci jdou do ulic uvítat Nový rok. A z Ruska jsme to vzali rovnou do cukrárny. Byla to fuška, ale cestování se nám moc líbilo!!!
Jen se na nás pěkně podívejte…

Pohodové Vánoce přejí čtvrťáci a šestá A a jejich třídní učitelky