Lyžařský kurz 2023

Rok nám uběhl jako voda a stávající sedmáci společně s některými osmáky opět vyrazili, vybaveni zimním oblečením, do nám již dobře známých míst. Poslední lednový týden se na naší škole nesl v duchu lyžařského kurzu, během kterého jsme znovu zavítali na úpatí Králického Sněžníku. Dny před odjezdem provázela velká nejistota, protože sněhové podmínky do našeho víkendového odjezdu byly na horách naprosto žalostné. Ve Stříbrnici se, oproti jiným areálům, stále lyžovalo, i když tenký pás technického sněhu, místy obarvený fleky prosvítajícího bahna, nevypadal vůbec lákavě. O to víc se naše nálada zlepšovala se sledováním minusových hodnot v předpovědi počasí a ranní vstávání do sobotní sněhové nadílky už nenechalo nikoho na pochybách, že to našemu kurzu s lyžováním vyjde. Prosněžený víkend vytvořil v areálu Kraličák ideální sněhové podmínky, a tak jsme v nedělním odpoledni vystoupili z autobusu do pohádkové zimy.
Po ubytování na Králické chatě a vyzvednutí potřebného lyžařského vybavení jsme večerní program věnovali povídání o lyžování a především bezpečnosti na lyžařských svazích. V pondělí dopoledne už nás od rána čekal lyžařský výcvik. Žáky jsme rozdělili na lyžaře, nelyžaře a snowboardisty. Prvně jmenovaná skupina ještě vytvořila 1. a 2. družstvo, se kterými rovnou na sedačkovou lanovku vyrazil instruktor Vláďa a pan učitel Hnilica. Družstvo číslo 3 společně s paní učitelkou Neiserovou a se snowboardisty, které vedl instruktor Ondra, začalo výcvikový kurz na mírném kopci s pohyblivým kobercem. Velké lyžařské pokroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Žáci postupně přicházeli na lyžařské techniky a v úterý odpoledne už bezpečnou jízdu z kopce zvládla drtivá většina lyžařů. Úterní a středeční ráno nám navíc okořenilo nádherné a hlavně neplánované slunečné počasí, které všechny velmi potěšilo. První ranní jízdy na upravených sjezdovkách byly naprosto úžasné. Lyžařský týden nám ještě zpříjemnila procházka do Starého Města a opravdu vydařená koulovačka během cesty po zasněžených stezkách. Celý kurz byl opět doplněn večerními programy, do kterých se žáci s menší či větší chutí zapojili. Závěrečná diskotéka ale nenechala v klidu skoro nikoho a bláznivě protančený večer byl krásnou tečkou za dalším vydařeným kurzem. I když na všech už byla znát velká únava z pořádné porce lyžování, kterou jsme přes týden absolvovali, chvíle na zasněžených svazích jsme si všichni určitě pořádně užili.
Pátečnímu ránu už počasí příliš nepřálo, ale naplánovaný závod ve slalomu se nám všem nakonec podařilo zvládnout. Po závěrečném obědě a vyhlášení výsledků jak závodu, tak dalších „lyžákových“ programů jako byly večerní hry nebo soutěž o nejlépe a nejhůře uklizený pokoj, jsme se pomalu začali ubírat k autobusu a přemýšlet, jaká bude sobota bez lyžáků na nohách. Z reakcí žáků ale bylo patrné, že by na horách klidně ještě zůstali a pro opakování kurzu v příštím roce byli úplně všichni, což je vždycky ta největší odměna.
Velké poděkování za pomoc s celou organizací kurzu patří panu učiteli Hnilicovi, paní učitelce Neiserové a našim skvělým a veselým instruktorům Vladimírovi Břichnáčovi a Ondřeji Flegrovi.

Mgr. Jakub Machel

IMG_0832(1)