Medvědí ministezka

Září se přehouplo do druhé poloviny, žáci se již zabydleli ve škole, většina z nich se srovnala se svými školními povinnostmi a někteří zjišťují, že mají navíc, že by se chtěli něco dalšího naučit, pobavit se nebo být užiteční. A tak se mnozí hlásí do kroužků nebo připravují různé projekty. Pro aktivní žáky se naskytla příležitost být užitečnými a zdokonalit se v komunikačních a organizačních dovednostech v projektu Medvědí ministezka. Zábavný „závod“ pro děti od tří do osmi let a pro jejich rodiče či prarodiče se letos uskutečnil již podeváté. Stal se doprovodnou akcí u příležitosti ukončení výstavní sezony v zámku v Neplachovicích v sobotu 22. září. Veškerý program si připravili žáci vyššího stupně, kteří se stali rozhodčími jednotlivých disciplín. Velcí i malí závodníci plnili úkoly v klasických disciplínách – zdravovědě, poznávání přírodnin, hodu na cíl, v součinnosti a oblíbené chůzi po „lajně“. A protože si letos připomínáme stoleté výročí vzniku Československa, zaměřili jsme některé disciplíny na „poklady“ naší země. Poklady se nejčastěji nacházejí pod zemí, a tak se určovaly nerosty, zjišťovalo se, co z čeho je (např. co má společného písek a sklenička). Poklady jsou i nad zemí, například vzácné historické památky a krásná města, ale poklady nosíme také v peněžence, a tak závodníci vzpomínali, co je zobrazeno na mincích nebo je poznávali po hmatu. Nakonec se ukázalo, kdo ještě rozumí slovenštině – všichni věděli, že čučoriedky jsou borůvky, někteří odhadli, že rasca je kmín, ale málokdo určil, že luštěninám se na Slovensku říká strukoviny. Důležité ovšem bylo, že se všichni pobavili, trošku poučili a dětským závodníkům jsme radost z pěkného odpoledne umocnili předáním originální medaile a diplomu.

                                                                                              Mgr. Blažena Wertichová, organizátor soutěže