Mezinárodní den nevidomých s Žárovkou

Nikdo z nás si téměř neuvědomuje, jak samozřejmé a jednoduché jsou každodenní činnosti. Chůze do školy, do zaměstnání, ranní hygiena, nakupování, cestování, vaření, praní… Žáci 2. stupně si 13. 11. poslechli a prohlédli prezentace členů Žárovky, kteří si připravili projektový den k Mezinárodnímu dni nevidomých, který připadá právě na tento den. Důležitější než tyto prezentace však byly praktické ukázky, které po prezentacích následovaly. Takže zavažte si oči a zkuste: vymačkat pastu na zubní kartáček, obléci se, proběhnout se po chodbě, zvládnout překážkovou chůzi, poznat bankovky podle znaků pro nevidomé, vylézt po schůdkách do autobusu. Po absolvování této přípravy pokračoval projekt ještě 15. 11., kdy jsme na naší škole přivítali členy Charity Opava, konkrétně paní Bc. Zuzanu Janků Dis., vedoucí Domu sv. Cyrila a Metoděje ve Vlaštovičkách, kde je poskytováno chráněné bydlení pro těžce zrakově postižené, kteří chtějí žít běžným životem, svobodně se pohybovat, dále se vzdělávat, mít radost z práce, samostatně bydlet či aktivně trávit svůj volný čas. Spolu s paní vedoucí přišel i nevidomý Saša se svým vodicím psem Lakym a zaměstnanec domu pan Petr. Přinesli s sebou spoustu kompenzačních pomůcek, kteří nevidomí používají právě v těch každodenních činnostech, které se nám zdají tak samozřejmé a jednoduché.

Žárovka děkuje všem zúčastněným a těší se na další projektový den.

Mgr. Ivana Vaňková