Modernizace výuky na ZŠ Neplachovice

Předmětem tohoto projektu je modernizace dvou učeben, a to přírodovědné učebny pro odbornou výuku fyziky, chemie a přírodopisu, a jazykové učebny pro výuku jazyka anglického, ruského a německého. Obě učebny jsou vybaveny tak, aby byla zajištěna pestrost a interaktivita výuky odpovídající možnostem moderní doby.
Přírodovědná učebna je zařízena jako fyzikálně – chemická laboratoř umožňující demonstrovat fyzikální zákony a mechanizmy a provádět chemické pokusy; v zadní části místnosti jsou umístěny stoly pro mikroskopy k přírodovědným pozorováním. Aby mohl být v přírodovědné učebně instalován nový funkční nábytek, byly vyrovnány podlahy a vyměněna podlahová krytina.
V druhé specializované učebně je instalována jazyková laboratoř pro zintenzivnění výuky čtení, psaní, poslechu a především spontaneity mluveného projevu. V obou učebnách jsou dataprojektory a interaktivní tabule. Žáci mají možnost využívat počítačovou techniku a internetové připojení.
Výběr dvou tříd, které jsou vybaveny pro specializovanou výuku, není volen náhodně. S ohledem na demografický vývoj, kapacitu školy, počet kmenových tříd a poloodborných učeben bylo nutno promyslet počet nově modernizovaných odborných učeben tak, aby tyto učebny byly maximálně využity a přitom nemusely sloužit jako kmenové třídy. Pro daný počet žáků jsme volili jednu odbornou přírodovědnou učebnu, ve které bude probíhat výuka fyziky, chemie a přírodopisu. Vybavení samostatné učebny pro výuku přírodopisu a zeměpisu jsme nepožadovali, neboť by nebylo efektivní.
Cílem projektu je zvýšení kvality výuky přírodovědných předmětů, tzn. fyziky, chemie a přírodopisu a jazykové výuky na ZŠ Neplachovice, a tím odstranění znevýhodnění, kterému tradičně čelí žáci venkovských škol ve srovnání s možnostmi větších městských základních škol, které si díky vyššímu počtu žáků a tudíž i vyššímu rozpočtu mohou dovolit vybavení specializovaných tříd. V ZŠ Neplachovice bude tohoto cíle dosaženo vytvořením dvou specializovaných učeben, první multifunkční přírodovědné a druhé jazykové laboratoře. Výstupem projektu budou po materiální stránce dvě modernizované učebny, po stránce nehmotných přínosů zkvalitnění výuky formou digitálních vizualizací, žáky vlastnoručně prováděných pokusů, prezentací formou „škola hrou“ a interaktivní jazykové výuky a následně zvýšení sebevědomí dětí a jejich konkurenceschopnosti při nástupu na střední školy. Předpokládá se také obohacení stávajících mimoškolních aktivit, zavedení nových a zapojení žáků do soutěží a olympiád.

PaedDr. Ivana Pavlíková

banner_2b_barevny