Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Naši žáci v dobrém rozmaru V barvách duhy Hledání Bludišťáka Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Adaptační kurz Posloucháme Sběr vody Bude se testovat Zbarví se? A pod mikroskop

Náš první školní výlet

„Hurá, dnes pojedeme na první školní výlet,“… ozývaly se ráno hlásky natěšených prvňáčků na parkovišti před školou. Autobus nás zanedlouho dovezl do oblasti Dolních Vítkovic a před námi stály monstrózní haly Světa techniky. Světa plného energie. Jupí, náš první školní výlet!!! Vstup do dětského světa prvňáčky pořádně rozproudil, je totiž založen na principu střídání různých aktivit. Klíčem k dětské duši jsou pohádky a Pohádkový les je klíčovou částí Dětského světa techniky. Tajemný, strašidelný i přívětivý. Zábavné bylo také bludiště. Děti překonávaly různé překážky, musely se proplétat, nalézt cestu ven, šplhat, plazit se i klouzat. Abychom mohli uvařit, musíme jít nakoupit. Jedna z dalších atrakcí je obchod, farmářský stánek, kuchyň, jídelna i prádelna. Zajímavá je ovšem také stavba. Staveniště je jako mraveniště. Neustálá komunikace a spolupráce panovala mezi spolužáky. V tomto území něco budovali, stavěli i bourali. Stát se hlasatelem, rockovou hvězdou nebo jinou celebritou? Žádný problém. V televizním studiu je o zábavu postaráno. Naprostou senzací byl vodní svět. Voda je život. Něco pořád proudí, kape, stříká a žbluňká. Na soustavě kanálků a vodních cest mohly děti sledovat koloběh vody v přírodě.

Pauza! Celou halou začaly vonět vynikající svačinky od našich šikovných maminek a tatínků. Usmažené řízky mizely v hladových bříškách. A teď hurá do „U6“. Výstava dětem odhalila tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Úvodní video nám prozradilo, kdo je to Jules Verne. Slečny animátorky nás provázely celou expozicí a děti si mohly vyzkoušet úplně cokoli. Líbil se nám tzv. „křečkostroj“, ve kterém se běhalo stále dokola. Takový bychom potřebovali na vyblbnutí i ve třídě. A jde se dál. Koukali jsme na vývoj od prvotní manuální práce až po vynález parního stroje. Zkusili jsme práci na tkalcovském stavu i přikládání uhlí,… zkrátka celou řadu vynálezů. Sekce strojírenství bavila hlavně naše zvídavé kluky. V interaktivní dílně si mohli všichni vyzkoušet soustružení nebo frézování. Pořád bylo co dělat, zkoušet a interaktivně se zapojovat. Děti se podívaly i do ponorky, vlaku, automobilů, autobusu, dokonce vylezli i na vyhlídkovou plošinu. Nádhera.

Pauza! Je potřeba doplnit energii nějakou dobrotkou. Batůžky obsahovaly nejrůznější pochutiny. A jde se dál. Spodní část expozice nám prozradila něco o akustice a vlnění. Prošli jsme se frekvenčním i akustickými tunelem, ve kterém jsme mohli křičet o 106. A to my dokážeme bravurně! Animátorky si zacpaly uši. Nevěříte? Bylo to všechno strašně zábavné, dal by se na výstavě strávit celý den. Ani se nám odtamtud nechtělo. Ale věděli jsme, že nás čeká dobrodružství v obchodním centru. Zamávali jsme Světu techniky a mířili do Nové Karoliny. Obsadili jsme hračkářství jako kobylky. Trénovali jsme počítání a vybírali dárečky-hračky. Příjemně unavení jsme pak odjížděli se spoustou zážitků domů. Výlet se nám vydařil. Děkujeme paní vychovatelce Marii Černohorské za pomoc při plnění úkolů a seznamování s atrakcemi v Dětském světě, a také paní Serdelové za pomoc a trpělivost. Už se těšíme na další dobrodružství. Být školákem je zábava a náš první výlet byl prima. Dnes už víme, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností.

Mgr. Martina Mrkvanová