Mobilita Slováků

V neděli 16. dubna 2023 v podvečerních hodinách bylo před základní školou v Neplachovicích neobvykle rušno. Očekával se příjezd nových kamarádů z Dolných Orešan. Slováci k nám zavítali v rámci pobytu Erasmus +. Ihned po příjezdu autobusu byli rozděleni do rodin, které se o ně v průběhu následujícího týdne úžasně staraly. V pondělí ráno seznámili místní žáci hostující partnery s programem na celý týden a také s polohou našich vesnic na mapě České republiky. Proběhla prohlídka školy, zámeckého parku a krátká beseda s paní starostkou Danou Schreierovou na Obecním úřadě v Neplachovicích. Po vydatném obědě ve školní jídelně se dvacet šest dětí vydalo do muzea v Holasovicích. Možnost sáhnout si na všechny vystavené exponáty, vyzkoušet si jejich funkčnost, zúčastněné návštěvníky nadchla. Vymezený čas pro prohlídku utekl jako voda. Následovala beseda v knihovně Pavla Křížkovského a přesun na fotbalové hřiště. Zde již byla celá skupina očekávána holasovskými hasiči. Malí hasiči předvedli požární útok. Zájemci pak dostali možnost si jej po instruktáži vyzkoušet. Velkým lákadlem bylo zásahové auto, kterým mohli prolézt skrz naskrz.
V úterý dopoledne mezinárodní osádka trávila v Ostravě. V sále planetária jim byla představena hvězdná obloha. Ve sférickém kině následoval program Astronaut. Tento program naši žáci ještě využijí k eTwinningovému projektu Vesmír na dlani, na kterém pracují v rámci zájmového kroužku společně se svými partnery ze Slovenska. Poté se všichni přesunuli do Krnova. Po prohlídce náměstí měli možnost vyzkoušet si svou sílu na horolezecké stěně. Mnozí ji neúnavně zdolávali několikrát.
Středa se nesla ve znamení sportu a pohybu. V Opavě ve víceúčelové hale měly děti možnost sledovat předzápasový trénink basketbalistů. Poté zjistily, že trefit basketbalový koš není vůbec lehké. Společná fotka se sportovci se stala vítanou odměnou za jejich snahu o podání sportovního výkonu. Odpoledním programem se stala Laser game v Dubnici.
Počasí české i slovenské žáky trošičku potrápilo ve čtvrtek. Výhled z rozhledny Hanse Kudlicha z části zakrývaly mraky, přes které se marně snažilo vykouknout sluníčko. Zrcadlové bludiště, strašidelné postavy a dveřní labyrint se stal třešničkou návštěvy Úvalna. Odpoledne následovala diskotéka v tělocvičně.
V pátek ráno po filmovém představení v holasovském kině se Slováci naučili ve školních dílnách vypalovat výrobky ze dřeva. Sami si vytvořili památeční klíčenku. Následovalo hudební vystoupení, předání certifikátů i drobných dárků. Poslední popovídání si a velmi dojemné loučení, při kterém nechyběly ani slzičky.
Pro naši školu to byla první zkušenost se skupinovou mobilitou žáků v rámci grantu Erasmus+. Již nyní s jistou víme, že v těchto aktivitách budeme i nadále pokračovat. A kdo ví, třeba se v budoucnu rozšíří i destinace pobytu.

Mgr. Ivana Kořistková a Mgr. Klára Střížová