Netradiční hodina fyziky

Hodinu nabitou praktickými cvičeními si vyzkoušeli naši šesťáci v pondělí 12. června. V rámci svého projektu k nám zavítali žáci Mendelova gymnázia v Opavě Vašek a Anežka, aby se žáky společně prozkoumali, jak je to vlastně se světelnými paprsky, jejich barvami a světelným zářením. Během osmi pokusů se tak dostal žákům do ruky například spektroskop, difrakční brýle, laser, difrakční mřížka, optický kabel, model čočky anebo světelný LED pásek. Pomocí těchto pomůcek mohli žáci například odhalit, z jakých barev se skládá světelné záření, že pomocí baterky lze na CD nosiči vytvořit duhu, že optický kabel je schopen přenést světelné záření nebo že existují brýle, které dokážou ze světelného paprsku vytvořit obrázek. S optikou se naši žáci setkají až v dalších ročnících, přesto však byly tyto jednoduché pokusy lehce pochopitelné, zábavné a určitě zajímavé.

Mgr. Jakub Machel