„Nicholas Winton – Síla lidskosti“ aneb I historie může být vzrušující

Hraný dokument Matěje Mináče „Síla lidskosti“ a beseda s dramaturgem projektu.

V úterý 15. března 2016 se žáci 8. a 9. třídy se svými třídními učitelkami a paní zástupkyní Matějkovou vypravili do Krnova na projekci dokumentárního filmu „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. Tento dokument režiséra Matěje Mináče získal jako první český film cenu International EMMY AWARD za nejlepší zahraniční dokument od americké televizní a filmové akademie (obdoba Oskara v oblasti hraných filmů), dále pak velké množství cen hlavně od dětských diváků a porot na filmových festivalech v různých zemích světa. Představuje příběh o iniciativě jednoho mladého Angličana, který v roce 1939 zachránil před jistou smrtí 669 českých a slovenských dětí. Sir Winton vypravil osm vlakových souprav s dětmi z okupované Prahy do Londýna. Po filmu následovala beseda s dramaturgem a vedoucím projektu, panem Zdeňkem Tulisem, který jezdí s pořadem už několik let po českých městech, propaguje tento neobyčejný příběh lidskosti mezi českou mládeží a osobně se několikrát s panem Wintonem setkal. O Wintonově příběhu záchrany dětí nikdo 50 let nevěděl. Neměl potřebu se svěřovat, nestál o to, aby ho ostatní obdivovali, považoval to za uzavřenou minulost a důležité pro něho bylo, že se pokusil pomoci těm, kteří byli v ohrožení. Tedy dětem z Československa, kam se náhodou dostal. Jeho deníky objevila jeho žena a předala historikům. Dnes rodiny Wintonových zachráněných dětí představují více než 6 tisíc lidí. A to se přitom ozvalo na výzvu jen kolem 200 zachráněných, ostatní ani neví, kdo je jejich zachránce. Proto tyto lidi a jejich potomky tvůrci dále hledají. Nicholas Winton zemřel 1. 7. 2015 ve věku neuvěřitelných 105 let.

Dokument obsahuje důležité poselství pro naši rozbouřenou dobu a je jedinečným vyjádřením, jak čelit „společenskému zlu“ na osobní úrovni spolu s odsouzením rasistických nálad a předsudků. Mnozí si tak měli možnost uvědomit, co se dělo během II. světové války a především mohli vidět, že pokud člověk chce, zvládne téměř nemožné. Dnes je příběh Wintona znám po celém světě.

Našemu putování do Krnova předcházely samozřejmě besedy v obou třídách, a hlavně zhlédnutí Mináčova hraného filmu Všichni moji blízcí.

Mgr. Renata Schreierová