NKÚ

Že nevíte, co to je? Jsou to přece zkoušky Náležité Kouzelnické Úrovně! A kde se takové NKÚ skládají? No přece v knihovně – v Holasovicích! A věděli jste, že paní knihovnice Dehnerová dostala písemné pozvání ke studiu na Škole čar a Kouzel v Bradavicích? Věřte nebo nevěřte! Ale je tomu tak. Na vlastní oči jsme viděli pozvánkový dopis do Bradavic, lístek na Nástupiště 9 a třičtvrtě, seznam kouzelnických pomůcek, které si má ke studiu zakoupit… A to ještě nebylo zdaleka všechno! Paní Dehnerová si pro nás – žáky 1. stupně nachystala úžasné povídání o Joanne Rowlingové a Harrym Potterovi. Dozvěděli jsme se zajímavosti, které v knize ani ve filmu nejsou.

Např. Azkaban

• byl vytvořen pomocí kouzel
  • vytvořil jej černokněžník, který si říkal Ekrizdis, výjimečně mocný čaroděj, který praktikoval ty nejhorší druhy černé magie
  • ostrov byl objeven po jeho smrti (utajovací kouzla vyprchala)
  • zamořen mozkomory  (tvorové silní, nelze je zabít)

Útěky z Azkabanu

• pouze 2x se povedl útěk z Azkabanu
  • mladý muž byl propašován z vězení za pomoci matky, která si s ním vyměnila místo
  • geniálnější a impozantnější útěk – Sirius Black dokázal projít kolem mozkomorů úplně sám

Azkaban dnes

• stále funguje jako vězení, ale strážci jsou tam bystrozorové, kteří jsou z pevniny pravidelně střídáni
  • od té doby, co byl nový systém zaveden, nedošlo k žádnému útěku

Kouzelný klobouk nás rozdělil do čtyř kolejí – Mrzimor, Zmijozel, Havraspár a Nebelvír a následovaly zkoušky NKÚ. Nejúspěšnější řešitelé NKÚ čekalo ohromné překvapení. Podrželi si kouzelnickou hůlku Harryho Pottera! (Nikdo s ní raději nemáchal, abychom se pořádku a hlavně v plném počtu vrátili do školy).

Nechybělo ani vyhlášení soutěže  NEJLEPŠÍ ČTENÁŘ TŘÍDY. Blahopřejeme!!!

TIP (nakonec) – Zaklínadlo na Bubáka

• bubák je stvoření měnící tvar – nikdo neví, jak bubák vypadá
  • mění se v něco, co vás nejvíce vyděsí
  • chřestí, třese nebo skřípe předmětem, ve kterém se skrývá