Ohlédnutí za školním sportem

Na jaře loňského roku jsme se dostali do situace, která značně změnila vše, na co jsme byli zvyklí. Přesto, že se žáci při domácí výuce zabývali především plněním povinností hlavních předmětů, našli se i tací, kteří se pustili do cvičení v rámci dobrovolných úkolů tělesné výchovy.

Domácí cvičení

Prvním blokem byl soubor cvičení, který zahrnoval nejrůznější pohybové aktivity od procházek, běžeckých zadání, domácího posilování až po cvičení podle videí. Žáci po dobu 10 týdnů, vždy 2x týdně, plnili a odesílali zadané sportovní úkoly. Úvod provázelo poměrně velké nadšení a do 1. týdne se zapojilo 81 žáků, s postupem času ale počet odevzdaných cvičení úměrně klesal až na 23 žáků, kteří se zapojili do posledního týdne.
Devět z deseti úkolů splnili Anna Kořistková ze 6. třídy, Radek Lubeník a Jakub Čech ze 7. třídy a z 8. třídy Jakub Malý, Patrik Witoszek a Denisa Herberová. Z 9. třídy potom Dalibor Paluzga a Adéla Kramná. Do této první sportovní výzvy se zapojili i naši bývalí žáci a devět cvičení zvládli absolvovat Eliška Rychtová a Ondřej Lubeník.

Domácí desetiboj

Součástí cvičení byl také domácí desetiboj, který si žáci sami měřili a zahrnoval běhy na 400 a 1500 metrů, plank, hod tenisákem na cíl, přeskok přes švihadlo, kliky, dřepy a dřepy s výskokem, angličáky a přítahy. Do domácího desetiboje se zapojilo 25 sportovců. Vyhodnocení bylo rozděleno na staršíkategorii (7. – 9. třída) a mladší  kategorii (4. – 6. třída). V mladší kategorii nejvíce bodů nasbírala Viktorie Švachová, na 2. místě byl Radek Lubeník a třetí  skončil Jakub Čech. Ve starší kategorii se nejlépe umístili již bývalí žáci naší školy Ondřej Lubeník a Eliška Rychtová, 3. místo obsadil Patrik Witoszek.

Adventní kalendář

Další sportovní výzvou byl Sportovní adventní kalendář, ve kterém žáci dostali na každý den od 1. do 23. prosince 2020 sportovní úkol, který měli odcvičit a zatrhnout. Do cvičení se úspěšně zapojilo 13 žáků, kteří se tímto dobře připravili na blížící se vánoční svátky.

Sběr jarních kilometrů

Většímu zájmu se těšila jarní výzva – Sběr jarních kilometrů. Do této měsíční aktivity se zapojilo celkem 31 žáků, kteří měli za úkol během jednoho měsíce nasbírat co největší počet pohybových aktivit delších než jeden kilometr. Kilometry bylo možno sbírat na kole, chůzí, během nebo jízdou na kolečkových bruslích a musím říct, že z některých výkonů našich žáků jsem byl velmi mile překvapen. Naši zapojení sportovci dohromady nasbírali celkem 3381,2 km a do naší společné tabulky zaznamenali 285 sportovních aktivit. Mezi třídami byla suverénní 9. B, která nastřádala 1088,5 km, následovala 9. A s 394,2 km a 3. místo si připsala 6. B s 486,5 km. V rámci této výzvy došlo i na vyhodnocení jednotlivců. Nejlepším sportovcem se stal Adam Bolík z 9.B, který nasbíral 534,8 km. Ten se také stal se 429 km nejaktivnějším cyklistou a s 76,8 km nejlepším běžcem. Na bruslích urazila nejdelší vzdálenost Tereza Bilíková a to 46,4 km a turistiku jasně ovládla Nikola Vrbická, která ušla 130,7 km.

Byl bych určitě rád, kdyby se do našich sportovních úkolů zapojilo více žáků, přesto mě o to více těší ti, kteří se sportu v nejrůznějších podobách věnují a najdou si chvilku, aby své výsledky poslali a zapojili se tak do sice hodně kostrbatého a netradičního, ale stále určitým způsobem probíhajícího tělocviku.

Mgr. Jakub Machel