Olomouc 22. 6. – školní výlet osmáků

Na úvod si zkuste malý test týkající se moravské metropole: Caesarova, Merkurova, Herkulova, Ariónova, Neptunova, Jupiterova jsou názvy:
a) zahrad
b) soch
c) kašen

Pokud jste zvolili možnost c), tak se v Olomouci určitě vyznáte. Právě tyto kašny velmi zaujaly účastníky výletu. V rozpáleném městě bylo osvěžení ledovou vodou příjemným zpestřením. Zajímavostí bylo mnoho, tak aspoň některé z nich:

• Dolní náměstí je výš než Horní
  • dírou v morovém sloupu na Dolním náměstí lze prolézt a zajistit si tak úspěšné složení všech zkoušek na vysoké škole (nesmíte však být přistiženi při činu)
  • kovové pruhy v kamenné dlažbě na Horním náměstí sloužily k zachování správného směru pokládky kamenů
  • na Domě umění se po římse pohybuje zavěšená socha zloděje, která si čas od času i jadrně zanadává
  • obřím nástěnným malbám se říká muraly a jsou projevem umění zvaného street art
  • ve Smetanových sadech můžete navštívit protiatomový kryt, kde se v současnosti nachází výstava artefaktů od lidí přeživších hrůzy koncentračních táborů

Celému výletu by zřejmě něco chybělo bez návštěvy zoologické zahrady a nákupního centra. Všichni si tak přišli na své a užili si zcela pohodový den.

Mgr. Ivana Vaňková