Osmáci a deváťáci v Rakousku

Pondělí 8. 1. 2024

První lyžařský kurz v zahraničí mají za sebou naši osmáci a deváťáci, kteří vyrazili na 4 denní lyžování v okolí Mölltalského ledovce. Ubytování měl náš kurz zajištěn v malé vesničce Leinach ve Vysokých Taurech. Vesnička se nachází ve strategické poloze mezi několika lyžařskými středisky, které je možné navštívit v rámci jednoho skipasu. Po náročné pondělní cestě a ubytování v hotelu Margarethenbad jsme společně s partnerskou školou z Ludgeřovic probrali možnosti a vybrali naši první lyžařskou destinaci. Výhodou našeho zájezdu bylo také to, že jsme po celou dobu ubytování měli k dispozici autobus cestovní kanceláře, a tím nám bylo umožněno  během našich lyžovacích dní navštívit 4 různá střediska.

Úterý 9. 1. 2024

První den našeho lyžování jsme zvolili menší skiareál Sillian, který se na úvod ukázal jako výborná volba. V areálu byla řada modrých a jednodušších červených sjezdovek, které byly skvělé pro rozlyžování. Z počátku dne nás pořádně potrápilo počasí, první jízda neprostupnou mlhou byla velmi náročná. Počasí se ale postupně umoudřilo a z horních stanic lanovky se nám během odpoledne nabídl krásný pohled na rozlehlé vrcholky Alp i se svou dominantou, nejvyšší horou Rakouska, Grossglocknerem. Za zmínku určitě stojí také návštěva centrální restaurace, ve které se žáci nebáli ochutnat místní horské speciality. Náš první den v Rakousku jsme zakončili na hotelu hraním společenských her.

Středa 10. 1. 2024

Ve středu vedla naše cesta do krásného rodinného areálu Zettersfeld, který opět dominoval krásnými, dlouhými a širokými modrými sjezdovkami, na kterých jsme si mohli užít pohodové a příjemné lyžování. I tento den si s námi počasí trošku pohrávalo, ale posun oproti úterku byl znatelný. Střídavou mlhou prostupovalo sluníčko a častá inverze na výstupních stanicích nám připravila krásnou scenérii horských vrcholků vystupujících z mraků. Po překonání všudypřítomného pásu mlhy jsme si zase mohli užívat široké sjezdovky s krásnými výhledy až k dolním stanicím lanovek. I tento den jsme zakončili hraním deskových her ve společenské místnosti hotelu.

Čtvrtek 11. 1. 2024

Ve čtvrtečním ránu nás přivítala modrá a vymetená obloha a výprava na Moölltalský ledovec. Po klasické snídani jsme se naložili do autobusu a vydali se za 3. lyžovacím dnem. Hned na začátku jsme si připsali zajímavý rekord, protože podzemní lyžařská dráha, která lyžaře k ledovci vozí, je tou nejdelší na světě. Po výjezdu kabinkovou lanovkou nás ještě čekal výjezd sedačkou na nejvyšší výstupní stanici střediska, která se nachází ve výšce 3122 m.n.m. Odtud se nám naskytl nádherný výhled na okolní hory a blízká údolí. Středisko není moc velké, ale nabízí široké a příjemné sjezdovky. Večerní program naplnilo balení a příprava na poslední lyžařský den, na který jsme už museli vyjet se všemi věcmi a připraveni na večerní cestu domů.

Pátek 12. 1. 2024

Poslední středisko, které jsme v Rakousku navštívili, bylo středisko Matrei, které se rozkládá v blízkosti nejvyšší hory Rakouska Grossglockneru a vzhledem k opět nádhernému počasí jsme měli tento vrchol jako na dlani. Další sada krásných sjezdovek s překrásnými výhledy pomalu ubírala některým lyžařům síly, a tak se místa v panoramatické restauraci zaplňovala těmi, kteří postupně dávali přednost odpočinku a vyhřívání se na sluníčku. Areál umožňoval také se prolyžovat do vedlejší vesnice Kals (i když sjezd do této vesničky se zdál nekonečný). Závěrečný sjezd k autobusu ještě absolvovalo 22 lyžařů a po proskočení závěrečnou lyžařskou bránou jsme se vydali na dlouhou večerní jízdu zpátky do České republiky.

První ročník lyžařského kurzu v Alpách nám přinesl spoustu zkušeností a zážitků a doufám, že si zahraniční lyžák zase zopakujeme.

Mgr. Jakub Machel, Mgr. Jana Divilová, Mgr. Radek Hnilica a instruktor Ing. Vladimír Břichnáč